Zašto vam nije potreban Adobe Reader (i šta možete da koristite umesto njega)

Adobe Reader je ogroman i spor program. Navešćemo zbog čega bi trebalo da koristite neke druge aplikacije da biste otvorili PDF datoteke.

Adobe Acrobat Reader, osim toga što je težak i trom program, ima i niz bezbednosnih nedostataka. Verovatno se zbog toga mnogi korisnici odlučuju za neke druge aplikacije da bi otvorili PDF dokumenta.

Dakle, postavlja se pitanje da li vam je potreban Adobe Acrobat Reader? Da li postoje bolje alternative za čitanje PDF dokumenata?

Šta je Adobe Acrobat Reader?

Adobe Acrobat Reader je jedan od najpopularnijih PDF čitača. Da budemo precizniji, alatka se nekada nazivala samo Reader, a sada je poznata kao Acrobat Reader. Postoje dve verzije, besplatna i premijum. Besplatna verzija vam omogućava da pregledate, štampate i komentarišete PDF datoteke, dok premijum verzija, između ostalih opcija, obuhvata alate za uređivanje, skeniranje, digitalno potpisivanje i konverziju datoteka.

Za većinu ljudi, napredne opcije dostupne u verziji Adobe Acrobat Reader Pro (premijum verzija) su suvišne. Međutim, ako samo povremeno čitate PDF ili štampate dokument ili obrazac, vaš uobičajeni veb-pretraživač može da se pobrine za sve što vam je potrebno.

Da li je Adobe Acrobat Reader bezbedan?

Što se bezbednosti tiče, možemo da navedemo čitav niz propusta. Bezbednosni incidenti 2006, 2009, 2013, 2016, 2017. i 2018. godine zahtevali su ozbiljno i trenutno ažuriranje da bi se ispravile kritične slabosti. Većina njih potiče od propusta u JavaScriptu u Adobe Acrobat Readeru, koji omogućavaju napadaču da iskoristi program kako bi dobio pristup glavnom računaru i, u nekim slučajevima, daljinski izvršio kôd.

Dakle, da li je Adobe Acrobat Reader bezbedan? Ako ga redovno ažurirate, trebalo bi da budete bezbedni. Adobe objavljuje ažuriranja za svoje aplikacije svakog prvog utorka u mesecu (kao deo postupka pod nazivom Patch Tuesday, što mnoge tehnološke kompanije primenjuju). Kad pročitate napomene o ispravkama, otkrivate da se ne ažurira samo Acrobat Reader, već i svi drugi Adobe proizvodi koji povremeno zahtevaju značajne ispravke. Štaviše, i u svim drugim tipovima softvera s vremena na vreme nailazimo na kritične propuste.

Da bi ste povećali bezbednost možete da prilagodite JavaScript podešavanja u Adobe Acrobat Readeru.

  • Idite na Menu > Preferences. Ili, pritisnite CTRL + K na početnoj stranici Adobe Acrobat Readera.
  • Izaberite JavaScript iz Categories.
  • U prozoru JavaScript Security, uredite opcije za upravljanje JavaScriptom.
  • Ako želite da potpuno onemogućite JavaScript, poništite izbor opcije Enable Acrobat JavaScript.

Kako da otvorite PDF dokumente u pregledaču

Adobe Acrobat Reader vam omogućava da pregledate i štampate PDF dokumente. Međutim, pregledač može sve to da uradi, tako da nema potrebe da preuzimate i instalirate dodatni program.

Google Chrome

Google Chrome ima integrisani PDF pregledač. U paketu je sa Google Chrome-om od 2010. godine. Otvaranje PDF dokumenata na mreži je izuzetno brzo, jer se učitavaju direktno u pregledaču. Nažalost, Chrome-ov PDF pregledač nema mnogo funkcija, ali možete da proširite funkciju pregledača PDF dokumenata pomoću proširenja pregledača. Međutim, jedina funkcija koju biste ovde mogli da dodate je mogućnost rotiranja dokumenata.

Ipak, moramo da napomenemo da je proces brz i za većinu korisnika širom sveta već je instaliran na računaru. Google Chrome takođe može da funkcioniše kao podrazumevani lokalni PDF pregledač.

  • Kliknite desnim tasterom miša na PDF i izaberite Properties.
  • Izaberite Change, a zatim Google Chrome.
  • Izaberite Apply.

Imajte na umu da je ovaj proces isti za Firefox, Microsoft Edge ili bilo koji drugi PDF pregledač koga želite da postavite kao podrazumevanu aplikaciju u Windows-u.

Mozilla Firefox

Kao i Google Chrome, Firefox ima integrisani PDF pregledač. U stvari, Mozilla ima u paketu PDF pregledač još od verzije Firefox 19, a sada koristimo Firefox 114. Moramo priznati da je Mozilla inovativna! Firefoxov PDF pregledač ima i neke praktične funkcije. Na primer, ako imate PDF sa interaktivnim poljima, kao što je obrazac, možete da koristite ugrađeni PDF pregledač da biste ih popunili.

Firefox-ov pregledač PDF.js je jedna od najboljih opcija.

Microsoft Edge

Microsoft Edge, izvorni pregledač operativnog sistema Windows, takođe uključuje ugrađeni PDF čitač.

Microsoft Edge PDF čitač obuhvata opcije za crtanje i pisanje na PDF dokumentu pomoću menija Draw, kao i opcije za isticanje i bojenje teksta pomoću menija Highlight. Postoji i opcija čitanja PDF dokumenta naglas. Možete da koristite Microsoft Edge PDF čitač za popunjavanje osnovnih obrazaca, a JavaScript obrasci su sada podržani.

Šta se dogodilo sa Microsoft Reader-om?

Pošto Microsoft Reader više nije podržan, nije ni uključen u instalaciju operativnih sistema Windows 10 i Windows 11.

Kako da otvorite PDF dokumenta u okruženjima macOS, Linux, iOS i Android

Ni drugi operativni sistemi ne zahtevaju Adobe Acrobat Reader. Korisnici sistema macOS imaju Preview i nekoliko alternativa, dok postoje brojni Linux PDF pregledači. Android i iOS imaju ugrađene PDF pregledače.

Iako je Adobe Acrobat Reader dostupan u svim navedenim operativnim sistemima, zapravo nema razloga da ga koristite. Dostupne su bolje i besplatne opcije za otvaranje i čitanje PDF dokumenata za svaki operativni sistem.

Najbolje alternative za Adobe Acrobat Reader

Navešćemo nekoliko PDF čitača za Windows koje smatramo najboljim alternativama za Adobe Acrobat Reader.

  • Sumatra PDF. Sumatra PDF je program otvorenog koda, laka alternativa Adobe Acrobat Readeru. Uprkos nedostatku naprednih funkcija za uređivanje, podržava brzo pregledanje PDF dokumenata, pregledanje pomoću kartica i prečice na tastaturi i može da otvara ePub, Mobi, CBZ i CBR datoteke.
  • Foxit Reader. Foxit Reader je bio jedna od prvih uobičajenih alternativa za Adobe Acrobat Reader, koji je nudio brojne funkcije koje niste morali da platite. Tokom godina, neke napredne funkcije su se preselile u licencirani (koji treba platiti) skup alata, ali ostao je intuitivni interfejs trake sa alatkama, zajedno sa mnogim drugim korisnim funkcijama.
  • STDU Viewer. STDU Viewer može da se koristi za otvaranje raznih formata dokumenata, uključujući TIFF, PDF, DjVu, XPS, JBIG2 i WWF. Takođe sadrži pregledanje po karticama, obeleživače, istaknute stavke i podeljene prozore. Jedna od njegovih istaknutih karakteristika je opcija inverzije boja, koja smanjuje naprezanje očiju. Uprkos tome što ima manje funkcija od nekih drugih programa, lagan je, što ga čini odličnim alatom za čitanje PDF dokumenata.

Naveli smo neke od najboljih alternativa za Adobe Acrobat Reader, od kojih neke uključuju funkcije slične onima koje se nude u verziji Adobe Acrobat Pro.

Koji je vaš omiljeni PDF pregledač? Nadamo se da ste videli zašto vam više nije potreban Adobe Acrobat Reader. Između internet pretraživača sa ugrađenim PDF pregledačima i besplatnih alternativa za čitanje PDF dokumenata, imate sasvim pristojan izbor. Pošto je većina PDF dokumenata namenjena pregledanju u određenom formatu – konačno, tome PDF i služi – većina alternativnih PDF pregledača na ovoj listi pružiće isto, ako ne i bolje iskustvo.