Студенткиња Рачунарског факултета Софија Вукашиновић је у среду, 2. августа 2023. године одбранила дипломски рад Полигон који представља сет анимираних гифова, пред комисијом коју су чинили ментор др Милан Ђурић и члан М.А. Даница Стојановић.
У уводу свог рада Софија је истакла следеће:
Супрематизам, уметнички покрет који је настао у Русији почетком 20. века, истакао се као прекретница у уметничком изражавању. Казимир Маљевич (Kazimir Malevich, 1879-1935) и Олга Розанова (Olga Rozanova, 1886-1918), два водећа уметника овог покрета, стварали су дела која су истраживала геометријске елементе и примарне боје како би изразили универзалне идеје.
У овом дипломском раду представљам своју личну интерпретацију супрематистичких дела кроз 3Д дигиталну уметност. Кроз креативну примену
технологије и употребу програма Маyа, преточила сам идеје Маљевича и Розанове у 3Д моделе и анимиране GIFове. Моје интерпретације задржавају основне елементе њихових дела, али такође обухватају и моје експерименте сa новим облицима и бојама, што је резултирало у модернијој верзији ових уметничких ремек-дела.
Назив овог рада, „Полигон“, одражава суштину и суштинске елементе мог приступа. Полигон као геометријски облик има оштре ивице и јасно дефинисане тачке, али такође даје могућност експериментисања с различитим облицима унутар њега. На сличан начин, моје интерпретације комбинују основне супрематистичке елементе с новим, савременим формама које сам створила, те истражују нове палете боја које доносе свежину овом изразу.
Кроз своје 3Д интерпретације, трудила сам се да задржим дух и суштинске идеје Маљевича и Розанове, док сам истовремено допустила да моје креативне визије и истраживање обликују рад у новим и изненађујућим смеровима. Овај рад представља моје лично путовање истраживања и инспирације.
…
У закључку овог рада, моја интерпретација супрематистичких дела, кроз 3Д анимацију и коришћење програма Маyа, донела је јединствену димензију овом уметничком правцу. Кроз пажљиво одабране геометријске облике, чисте линије, боје и текстуре, успела сам да оживим класична дела Казимира Маљевича и Олге Розанове на суптилан и модернизован начин.
Додавањем мојих личних елемената и кружним покретом камере, пружила сам прилику гледаоцу да сагледа композицију из другог угла и самим тим види новонастало дело. Естетика супрематизма, са својом једноставношћу и геометријском апстракцијом, пружила ми је снажну основу да пренесем универзалне идеје и емоције кроз призму модерних технологија.
Кроз креативни процес, увела сам класичне елементе супрематизма у савременост, стварајући тако мост између прошлости и садашњости. Ова хармонична синтеза класичног и модерног, омогућила је мом раду да буде инспиративан, интригантан и да остави снажан утисак на публику.
Кроз ову интерпретацију, схватила сам важност класичних вредности и њихову способност да остану актуелне и релевантне и данас. Уметност не познаје границе времена и овај рад је сведочанство о томе како класични правци могу пронаћи своје место и у савременом окружењу.
У целини, овај рад је био изазов и инспирација за мене да истражим нове могућности уметничког израза. Кроз своју креативност и иновативни приступ, створила сам дела која преносе универзалне поруке и остављају простор за различита тумачења. Уметност је путовање које нас води ка неистраженим хоризонтима, а овај рад представља део мог путовања у свет естетике супрематизма. – закључила је Софија.
Фотографије са одбране доступне су у галерији.