Praćenje pametnog telefona je sasvim jednostavno. Da li je to moguće ako je isključena usluga lokacije?
I sama pomisao da neko može da prati svaki vaš korak je zastrašujuća, bilo da je u pitanju vaš poslodavac, vlada države u kojoj živite ili neko treći.
Svi pametni telefoni na tržištu danas se prodaju sa ugrađenom uslugom lokacije koja može da se koristi za otkrivanje podataka o lokaciji. Šta možete da preduzmete ako ne želite da delite svoje podatke o lokaciji ni sa kim? Ako onemogućite uslugu lokacije na telefonu, da li je i dalje moguće da se on prati?
Da li vaš telefon može da se prati ako je usluga lokacije isključena?
Odgovor na to pitanje je tehničke prirode. Na kraju krajeva, isključivanje usluge lokacije na telefonu bi trebalo da onemogući praćenje. Međutim, to nije uvek slučaj, jer postoje i drugi načini na koje vaš uređaj može da se prati.
Da budemo pošteni, isključivanje ugrađene usluge lokacije na vašem uređaju obaviće dobar posao prikrivanja vaše lokacije. Da li usluga lokacije treba da bude uključena ili isključena? Ako želite da zaštitite privatnost, najbolje bi bilo da je isključite. Međutim, programi za praćenje mogu da koriste druge tehnologije i tehnike da bi otkrili lokaciju vašeg uređaja, bez obzira na to da li je usluga lokacije uključena ili nije.
Kako se može da se prati telefon kad je GPS isključen?
Kad isključite uslugu lokacije na uređaju, ona sasvim dobro sakriva vašu lokaciju, ali samo u određenoj meri. Postoje i druge tehnologije i tehnike koje mogu da se koriste za praćenje vašeg telefona, čak i kada su usluge lokacije isključene. Spomenućemo neke od njih.
1. Bazne stanice za mobilne telefone
Bazne stanice operatera mobilne telefonije su svuda i mogu da prate lokaciju vašeg telefona tako što identifikuju antene na koje ste povezani i mere vremensko kašnjenje, odnosno vreme koje je potrebno signalu da pređe put između antena i vašeg telefona. Kašnjenje se zatim izračunava i pretvara u određeno rastojanje ili opseg, što daje prilično tačnu lokaciju telefona.
Ovaj postupak je veoma funkcionalan jer vaš telefon (kada je uključen) ostaje u stalnoj vezi sa obližnjim antenama mobilne telefonije.
2. Javne bežične mreže
Besplatne bežične mreže su u modi ovih dana. Nalaze se svuda i mogu da predstavljaju odlično rešenje ako vam je veza spora. Međutim, i te bežične mreže mogu da posluže za praćenje lokacije uređaja čak i onda kada je usluga lokacije isključena.
Većina dobavljača besplatnih bežičnih mreža uzima MAC adresu vašeg uređaja u zamenu za vezu. Dobavljači mogu da koriste MAC adresu vašeg telefona da vode evidenciju o mestima koja posećujete kad god se povežete sa bilo kojom pristupnom tačkom istog dobavljača.
3. StingRay
StingRay uređaji (poznati i kao simulatori za otkrivanje mobilnih lokacija) funkcionišu u velikoj meri kao mobilne antene, osim što je njihova jedina svrha da prate vaš telefon umesto da vam obezbede pravu mrežnu vezu.
StingRay funkcioniše kao antena mobilne telefonije da bi se mobilni uređaji u blizini povezali sa njim. StingRay uređaje uglavnom koriste organi za sprovođenje zakona da bi pratili uređaje u određenoj oblasti. Oni emituju jače signale od mobilnih antena, što primorava mobilne telefone da se odvoje od legitimnih antena i umesto toga se povežu na njih.
Baš kao i kod legitimnih mobilnih antena, lokacija vašeg telefona se zatim može odrediti merenjem i pretvaranjem vremena koje je potrebno signalu da napravi povratni put između vašeg telefona i simulatora.
4. Praćenje Bluetooth funkcije
Bluetooth se takođe može koristiti za praćenje lokacije vašeg telefona. Praćenje Bluetooth funkcije radi tako što otkriva i snima jedinstvenu MAC adresu Bluetooth radija vašeg uređaja. Prodavci na malo i oglašivači, na primer, počeli su da koriste Bluetooth svetionike u svojim prodavnicama ili na javnim mestima da bi pratili ponašanje kupaca i prikazivali ciljane reklame.
Ti svetionici mogu da otkriju obližnje uređaje sa omogućenom Bluetooth funkcijom, uključujući pametne telefone, i prikupljaju podatke o njihovom prisustvu i kretanju unutar određene oblasti.
5. Špijunski i zlonamerni softver
Unapred instalirani zlonamerni softver se takođe može koristiti za praćenje vašeg uređaja čak i kada je GPS isključen. Najčešći način na koji ovaj zlonamerni softver dobija pristup vašem uređaju je preko trojanca koji pristupa sistemu preko zadnjih vrata.
Zlonamerni softver Skygofree prati lokaciju uređaja na kojem je instaliran i prikriva se kao ažuriranje kako bi poboljšao brzinu interneta korisnika.
Kad se Skygofree instalira, on prati lokaciju uređaja na kojem je instaliran, uključuje audio snimanje, kontroliše Wi-Fi mreže i upravlja aplikacijama, kao što su Facebook Messenger, Skype, Viber i WhatsApp.
Kako da sprečite praćenje telefona
Postoji mnogo razloga koji vas navode da onemogućite da vaš telefon bude praćen. Nekad zbog toga da biste zaštitili privatnost, a nekad i iz bezbednosnih razloga. Zato bi trebalo da znate kako da svoj uređaj zaštitite od praćenja.
1. Isključite Wi-Fi na javnim mestima
Većina pametnih telefona generalno ima tendenciju da se povezuje na bežične mreže kad god je to moguće. Svakako ste videli da je vaš uređaj automatski prelazio sa korišćenja mobilnih podataka na korišćenje dostupne Wi-Fi mreže. To se dešava prilično često ako je vam je Wi-Fi uvek uključen.
Onemogućavanjem Wi-Fi veze na telefonu kada ste na javnim mestima eliminišete rizik da se vaš uređaj automatski poveže na Wi-Fi mrežu koja prikuplja podatke o lokaciji.
2. Isključite GPS
Iako postoje postupci koji se koriste za praćenje uređaja čak i kada je usluga lokacije isključena, ipak ste nešto sigurniji kad tu funkciju isključite. Isključivanje usluge lokacije na telefonu pruža nivo zaštite od najčešćih uređaja za praćenje lokacije.
3. Pretražujte internet koristeći VPN
Virtuelna privatna mreža (VPN) vam omogućava da anonimno pretražujete internet kreiranjem privatne mreže sa javne internet veze. Kada koristite VPN dok pretražujete, ona šifruje vaše internet podatke, sakriva vašu IP adresu i fizičku lokaciju. Na taj način ste zaštićeni čak i ako posetite stranicu koja prikuplja podatke o lokaciji posetilaca.
4. Isključite Bluetooth kada ga ne koristite
Bluetooth je odlična tehnologija za bežičnu komunikaciju kratkog dometa. Međutim, može da posluži i kao uređaj za praćenje lokacije telefona. Uređaj Airtag već koristi Bluetooth tehnologiju za pronalaženje svega i svačega, tako da vrlo lako možete da uočite kako tehnologija može da se zloupotrebi. Da biste sprečili Bluetooth praćenje, trebalo bi da onemogućite Bluetooth kada ga ne koristite.
5. Ne delite lokaciju na društvenim mrežama
Jedan uobičajeni način na koji ljudi nesvesno otkrivaju svoju lokaciju i kretanje je deljenje mesta gde se nalaze na platformama društvenih mreža. Mnoge društvene mreže vam omogućavaju da označite svoju lokaciju u objavama i prijavama, koje mogu da otkriju vaše tačne koordinate ili bar da daju naznake o vašoj trenutnoj lokaciji. Ako sumnjate da se vaš uređaj prati, izbegavajte da delite svoju lokaciju na društvenim mrežama.
6. Vodite računa o veb-stranicama sa kojih preuzimate aplikacije i dokumente
Instalirajte samo aplikacije iz zvaničnih prodavnica. Postoje i drugi načini za distribuciju zlonamernog softvera, ali onemogućavanje instalacije aplikacija od trećih strana i pažljivo ispitivanje stranica za preuzimanje je najbolji način da izbegnete nevolju.
Takođe možete da instalirate antivirus da biste bolje zaštitili uređaj od zlonamernih aplikacija i datoteka, sumnjivih veb-stranica i opasnih veza.
7. Preispitajte dozvole koje aplikacije traže
Sve aplikacije zahtevaju određene dozvole da bi ispravno funkcionisale. Ipak, treba da budete oprezni sa sumnjivim zahtevima za dozvolu. Kada aplikacija kojoj za funkcionisanje nisu potrebni vaši podaci o lokaciji zahteva dozvolu za lokaciju, to je znak da aplikacija možda radi nešto što ne bi trebalo.
Deinstalirajte bilo koju aplikaciju koja zahteva više dozvola nego što mislite da je razumno. Možete da pronađete neku sličnu u prodavnici aplikacija ako vam je neophodna.
8. Redovno ažurirajte softver
Jedan od najboljih načina da zaštitite uređaj je redovno ažuriranje softvera. Ažuriranja operativnog sistema obično uključuju bezbednosne zakrpe koje popravljaju slabosti u kodu. Dakle, ako neko pronađe novi način za napad, manje je verovatno da ćete biti u opasnosti ako je softver ažuran.
9. Vraćanje na fabrička podešavanja
Vraćanje uređaja na fabrička podešavanja je poslednje rešenje ako mislite da je vaš uređaj doživeo napad. Pošto ćete tako izbrisati sve podatke koje imate na telefonu, obavezno napravite rezervnu kopiju pre nego što preduzmete ovaj korak.
Trebalo bi da imate na umu da će vraćanje na fabrička podešavanja dati rezultat samo ako zlonamerni softver ne radi aktivno u pozadini ili ako nije instaliran na uređaju kao sistemski softver.
Kako da sprečite operatera mobilne telefonije da prati lokaciju telefona
Verovatno ste već primetili da nijedan od gore navedenih saveta ne može da zaštiti telefon od dobavljača usluge mobilne telefonije. Za to postoji objašnjenje.
Naime, telefon mora da bude u stalnoj komunikaciji sa obližnjim antenama mobilne telefonije da bi ispravno funkcionisao. Jedini način da sprečite da mobilnog operatera da prati vaš uređaj je da ga isključite i, naravno, izvadite bateriju.
Tada možete da budete potpuno sigurni da niko ne prati uređaj. Svako ko pokuša da ga prati posle isključenja, moći će da utvrdi samo lokaciju na kojoj je bio pre nego što je isključen. To, u najboljem slučaju, ne bi trebalo da bude vaša kućna adresa.