Студент Јован Бабић одбранио је дипломски рад на тему „Микрофронтенд архитектура – скалабилни развој фронтенд апликација“

Студент Рачунарског факултета Јован Бабић је у четвртак, 19. октобра 2023. године одбранио дипломски рад на тему Микрофронтенд архитектура – скалабилни развој фронтенд апликација пред комисијом коју су чинили ментор др Бојана Димић Сурла и члан др Немања Радосављевић.

У уводу свог рада Јован је истакао следеће:

Микрофронтенди представљају нову архитектуру инспирисану архитектуром микросервиса. Главна идеја која стоји иза тога је да се монолитна апликација разбије на мање делове, омогућавајући организацији да расподели посао између аутономних тимова, било заједничких или дистрибуираних, без потребе да успорава њихов проток испоруке производа.

Међутим, дизајнирање API-ја и енкапсулирање логике у микросервис је заправо најлакши део. Када схватимо да постоји још много тога о чему треба водити рачуна, разумећемо сложеност микросервисне архитектуре која додаје не само високу флексибилности и добру енкапсулацију између домена, већ и општу сложеност у погледу уочљивости, аутоматизације и проналажења компоненти система.


Једна од кључних тачака коју смо размотрили је еволуција развоја софтверских апликација од монолитне архитектуре ка микросервисном приступу, са посебним фокусом на примену тих принципа у фронтенд развоју. Истражили смо како се уводе микрофронтендови ради постизања веће скалабилности, независности развоја, одржавања и дистрибуције. Такође смо анализирали различите микрофронтенд архитектуре и истражили изазове који се јављају током имплементације овог концепта.

На основу истраживања, закључујемо да је ова архитектура моћан алат за развој скалабилних фронтенд апликација. Овај приступ омогућава организацијама да боље управљају својим фронтенд пројектима, омогућавајући различитим тимовима да независно раде на специфичним бизнис доменима апликације. Такође олакшава одржавање и тестирање, док се прилагођава потребама организације.

Из првенственог искуства у креирању овог демонстрационог пројекта, треба истаћи да имплементација ове архитектуре захтева пажљиво и дугорочно планирање и управљање, а изазови као што су управљање стањем апликације и усклађивање различитих верзија микрофронтендова захтевају посебну пажњу. – закључио је Јован.