Svako ko se bilo kada bavio nepročitanim porukama e-pošte kojih je bilo preko 10.000 zna koliko je važno da se ne napravi nered u prijemnom sandučetu. Postoji nekoliko načina da očistite digitalno poštansko sanduče, a brisanje starih ili nevažnih e-poruka je samo jedan od načina. Tako oslobađate dragoceni prostor za skladištenje nečeg važnijeg, a poštansko sanduče vam nije prenatrpano, zbog čega ne kasnite da odgovorite na poruke ili još boljee, ne dešava vam se da ih potpuno zaboravite. Mogli biste zbog velikog broja poruka da izbrišete i one važne ako vam se desi da se zanesete.
Mogli biste da izbrišete e-poruke i zbog toga što sadrže osetljive informacije koje ne biste želeli da neko drugi vidi. Da li su izbrisane e-poruke zauvek nestale? Zavisi. Gmail će ih čuvati u Otpadu 30 dana, posle čega će zauvek nestati. Ako treba da vratite e-poruku iz Otpada u roku od 30 dana, postoji jednostavan proces koji ćemo vam postupno opisati.
Ovde ćemo vam ukazati i na mogućnost vraćanja izbrisanih e-poruka i nakon što ste ih sklonili iz fascikle Otpad iako to nije tako jednostavno.
Kako da vratite izbrisane poruke e-pošte na iOS-u, iPad-u ili Androidu
Google vam daje sledeća uputstva koja će vam pomoći da vratite izbrisanu e-poštu sa Gmail-a:
- Otvorite Gmail na uređaju.
- Izaberite fasciklu Trash (Otpad). Naći ćete je u meniju na bočnoj traci. Dodirnite ikonu hamburgera (tri paralelne horizontalne linije) na vrhu da biste je otkrili.
- Izaberite poruku e-pošte koju želite da spasite tako što ćete dodirnuti sliku profila pošiljaoca da biste izabrali poruku, a zatim dodirnite tri tačke u gornjem desnom uglu da biste otkrili meni koji sadrži različite postupke.
- Izaberite Move, izaberite fasciklu u koju želite da vratite poruku i vaša e-pošta će biti vraćena.
Proces je malo drugačiji na stonom računaru. U trećem koraku ćete označiti polje ispred imena pošiljaoca, a zatim izabrati Move to na traci menija na vrhu (to je ikona fascikle koja na sredini ima strelicu). Zatim, iz padajućeg menija koji se pojavljuje, izaberite fasciklu u koju želite da vratite poruku i to je to.
Mogu li da vratim trajno izbrisane poruke e-pošte iz Gmail-a?
Možda i možete. Sve zavisi od toga koliko davno ste ih izbrisali.
Recimo da poruka koju želite da vratite nije u fascikli Trash, jer je prošlo više od 30 dana od brisanja ili ste je ručno ispraznili. Tu sve postaje malo komplikovanije, ali ne brinite, ima nade. Pomoć vam može pružiti jedna čudna alatka kompanije Google koja se naziva Gmail Message Recovery Tool, i prvobitno se koristila za vraćanje izbrisanih e-poruka sa hakovanih naloga. Uputićemo vas u to kako da je koristite:
- Otvorite Gmail Message Recovery Tool.
- Potvrdite da je prikazana adresa e-pošte ista ona sa koje želite da vratite poruku, a zatim izaberite Continue.
- Google će od vas možda tražiti da promenite neka od bezbednosnih podešavanja kako biste bili sigurni da vam je nalog zaštićen od napada. Uradite sve što vam alatka preporuči, a zatim izaberite Continue.
- Možda će se od vas tražiti da ponovo potvrdite svoju adresu e-pošte. Uradite to i nastavite.
- Sačekajte da alat upotrebi svoju magiju. U zavisnosti od toga koliko ste e-poruka ispraznili iz Otpada u roku od 30 dana, proces može da potraje od nekoliko sekundi do nekoliko minuta.
- Ako je proces vraćanja uspešan, može da prođe i do nekoliko dana pre nego što se poruke koje ste odlučili da vratite pojave u vašoj e-pošti. Unesite ključne reči u Gmail polje za pretragu da biste videli da li su vaše poruke koje nedostaju vraćene.
Ne možete da budete potpuno sigurni da će alatka uspeti da vrati sve izbrisane e-poruke. Neće raditi ako je prošlo više od 30 dana od brisanja e-pošte, a može da bude neuspešna i iz nekih drugih razloga. Zbog toga vam savetujemo da često proveravate fascikle Spam i Trash (Nepoželjna pošta i Otpad), najmanje svakih 30 dana, da biste bili sigurni da tamo nema e-pošte koju ne biste želeli da izgubite.