Студент Рачунарског факултета Дарио Боровац је у понедељак, 4. новембра 2024. године одбранио дипломски рад на тему Развој веб апликације на примеру друштвене мреже Тwitter пред комисијом коју су чинили ментор др Милан Видаковић и члан др Бојана Димић Сурла.
У уводу свог рада Дарио је истакао следеће:
Током 2007. године, компаније Apple и Google представљале су свету своје најновије производе. Прва генерација iPhone-а који користи iOS, тада нов оперативни систем развијен само за iPhone, и Андроид. Бесплатни оперативни систем отвореног кода намењен за све мобилне уређаје.
Ова година наговештава транзицију са wеб сајтова на мобилне апликације. У то време, Facebook је постајао популарнији и није превише бринуо о транзицији у мобилне апликације, улагајући у то да ће се Apple и Google утркивати да направе најбољи мобилни претраживач а да ће они направити што боље wеб сајт корисничко искуство на мобилном. Међутим, 5 година касније, 2012-те, Аpple је уложио све своје ресурсе на развој подразумеваних iOS апликација мање-више игноришући Safari, а Google се није ни потрудио да пружи право корисничко искуство на мобилним сајтовима. Исте те године, Facebook је планирао да изађе на берзу али постојали су ризици јер је Facebook остао кратак у транзицији на мобилно тржиште. Како је Марк Зукерберг рекао: “Наша највећа грешка је била да смо се превише кладили на HTML5“.
…
Тwitter клон апликација покрива основне функционалности ове друштвене мреже. Идеје за даљи развој ове апликације могу бити њено хостовање на јавни домен, имплементација још опција за садржај tweet-а (мултимедијални tweet-ови), опција за регистрацију налога путем Google-а или Apple-а, други типови налога (група), итд…
Овај пројекат демонстрира предности технологија као што су GraphQL и Neo4Ј кад је у питању моделовање архитектуре апликације за друштвене мреже. Заједно са микросервисним стилом развоја, то чини солидан темељ за будућу надоградњу и скалирање. – закључио је Дарио.
Фотографије са одбране доступне су у галерији.