Postoji jednostavan metod kojim ćete potpuno isprazniti prijemno sanduče, a da pritom sačuvate sve stare poruke, fotografije i video-zapise.
Koliko imate nepročitanih poruka u Gmail prijemnom sandučetu? Stotine? Hiljade? Preko 9.000? Možete da izbrišete nekoliko neželjenih poruka e-pošte ili da otkažete pretplatu na one biltene koje ste prestali da čitate, ali čak i tada je prilično lako iskoristiti 15 GB prostora kojeg dobijate besplatno uz Gmail nalog.
Možda ste nameravali da očistite Gmail prijemno sanduče, ali čim ste pomislili da treba da prelistate bezbroj starih poruka, uplašili ste se. Srećom, postoji jednostavan način da oslobodite skladište na Google nalogu, a da pritom zadržite svu staru e-poštu.
Sve što treba da uradite je da napravite drugi Gmail nalog za čuvanje svih trenutnih poruka. Ne postoji ograničenje kad je u pitanju broj besplatnih Google naloga koje svako od nas može da ima, što znači da možete da podesite jedan kao namenski nalog za arhiviranje, a zatim da prenesete sve stare e-poruke na njega.
Prebacivanje Gmail poruka je takođe odlična strategija ako imate školski ili poslovni Gmail nalog kojem nećete moći da pristupite trajno. Većina univerziteta i preduzeća će deaktivirati vaš nalog kada više ne budete student ili zaposleni, tako da, ako želite da vidite stare poruke i datoteke, moraćete da ih prenesete na lični nalog pre nego što izgubite pristup.
Završetak celog procesa prenosa Gmail poruka na novi nalog ne traje suviše dugo, ali zavisiće od toga koliko poruka imate. Provešćemo vas kroz jednostavan proces prenosa e-poruka sa starog naloga na novi (uključujući jedan važan korak, a to je da prvo treba da napravite rezervnu kopiju svega).
Koliko podataka možete da uskladištite na Gmail nalogu?
Kada napravite Gmail nalog, petnaest gigabajta besplatnog skladišnog prostora izgleda mnogo, ali taj prostor se brzo popunjava. Za početak, 15 GB se ne koristi samo za e-poštu, jer se u okviru toga skladište i datoteke koje ste sačuvali na Google disku i u Google fotografijama.
Ako često šaljete ili primate poruke koje sadrže velike datoteke kao što su video-snimci, ili ako otkrijete da otpremate mnogo slika i video-snimaka u Google slike, ubrzo ćete videti obaveštenje u kojem se navodi sledeće: Account storage is full (Memorijski prostor na nalogu je pun). To znači da više nećete moći da šaljete ili primate e-poštu na tom nalogu, zbog čega ćete odmah pokušati da nešto preduzmete.
Najbrže rešenje je da se pretplatite na Google One nalog. Međutim, čak i ako se odlučite za najjeftiniji plan, koji podrazumeva plaćanje od 20 dolara godišnje za 100 GB, ipak ćete morati da odvojite novac za čuvanje starih e-poruka koje vam možda više nisu ni potrebne.
Ako ne želite da kupite više prostora za skladištenje, uvek možete da izbrišete stare e-poruke. Dakle, dobićete iznenađujuću količinu skladišnog prostora tako što ćete velike datoteke staviti u smeće. Gmail vam olakšava identifikaciju i brisanje datoteka po veličini. I pored toga, postupak je zamoran i dosadan, a sigurni smo da ne želite da provedete sate prebirajući po prepiskama od pre deceniju ili više i odlučujete o tome koje uspomene ćete zadržati, a kojih se zauvek rešiti.
Uvek možete da preuzmete velike datoteke na radnu površinu pre nego što ih izbrišete sa Google naloga; ali ćete u nekom trenutku verovatno naići na isti problem sa lokalnim datotekama i moraćete da upravljate prostorom za skladištenje na samom uređaju.
To nas dovodi do optimalnog rešenja, a to je prenošenje svih e-poruka na novi Gmail nalog.
Kako da prenesete Gmail poruke na novi nalog e-pošte
Pre nego što počnete proces prenosa Gmail poruka, preporučujemo da napravite rezervnu kopiju e-pošte. To možete da uradite tako što ćete e-poruke preuzeti na računar ili na spoljni čvrsti disk. Možete da izbrišete rezervnu kopiju pošto završite sa prenosom e-poruka na novi nalog ako želite, ali uvek je dobro da imate dodatnu kopiju uskladištenu lokalno.
Da biste napravili rezervnu kopiju Gmail poruka, idite na Google Takeout. Koristili smo probni Gmail nalog koji je sadržao oko 75.000 poruka, čije je preuzimanje pomoću alatke Google Takeout trajalo oko 2 sata.
Pošto ste sačuvali kopiju svih e-poruka, spremni ste da počnete da ih prenosite. Uputićemo vas kako to da uradite:
- Prvo se prijavite na svoj originalni Gmail nalog, kliknite na ikonu zupčanika u gornjem desnom uglu i kliknite na See all settings.
- Izaberite karticu Forwarding POP/IMAP, a zatim izaberite opciju Enable POP for all mail (POP je skraćenica od Post Office Protocol).
- Imaćete nekoliko opcija pod When messages are accessed with POP. Da biste automatski izbrisali e-poruke sa originalnog naloga posle prenosa, izaberite delete Gmail’s copy.
- Izaberite Save Changes.
Sada je vreme da kreirate novi nalog i u njega prenesete sve poruke:
- Ako to još niste uradili, napravite potpuno novi Gmail nalog čije je prijemno sanduče prazno. Možete da ga nazovete nalogom za arhiviranje.
- Prijavite se na novi nalog za arhiviranje, kliknite na ikonu zupčanika na vrhu i izaberite See all settings.
- Izaberite karticu Accounts and Import na vrhu, a zatim izaberite Add a mail account pored Check mail from other accounts.
- U iskačućem prozoru unesite ime prvobitnog Gmail naloga. Izaberite Next.
- Izaberite Import emails from my other account (POP3) i ponovo izaberite Next.
- Unesite lozinku originalnog Gmail naloga. Možda ćete morati i da napravite lozinku za aplikaciju Google (pogledajte napomenu u nastavku).
- Izaberite 995 pod Port.
- Označite sledeća tri okvira za potvrdu: Always use a secure connection (SSL) when retrieving mail, Label incoming messages, Archive incoming messages (Skip the Inbox)
- Izaberite Add Account.
Verovatno ćete morati da napravite lozinku za aplikaciju Google da biste preneli Gmail poruke.
Dva puta smo testirali ovaj proces prenosa Gmail poruka i oba puta standardna lozinka za Gmail naloge nije funkcionisala. Nakon malo istraživanja, utvrdili smo da ćemo morati da kreiramo privremenu „lozinku za aplikaciju“ da bismo sinhronizovali naloge.
Lozinke za Google aplikacije su lozinke od 16 cifara kreirane za „manje bezbedne“ aplikacije ili uređaje koji treba da pristupe Google nalogu. One funkcionišu isto kao Google lozinka.
Ako vaša obična Google lozinka ne funkcioniše za sinhronizaciju Gmail naloga, posetite stranicu https://myaccount.google.com/apppasswords da biste kreirali lozinku za aplikaciju. Jednostavno kreirajte ime za lozinku. Mi smo koristili Transfer Bulk Email. Zatim pritisnite dugme Create. Pojaviće se iskačući prozor sa novom šifrom od 16 cifara.
Kada kreirate lozinku za aplikaciju, vratite se na šesti korak u uputstvima koja smo prethodno naveli i koristite tu novu lozinku za aplikaciju umesto uobičajene lozinke.
Važno: Google će prikazati lozinku za aplikaciju samo jednom. Pošto je kreirate, ne možete zahtevati da je ponovo vidite, pa je obavezno zapišite ili na neki drugi način zapamtite.
Centar za pomoć korisnicima kompanije Google napominje da se „ne preporučuje kreiranje lozinki za aplikacije i da su u većini slučajeva nepotrebne“. Dakle, kada završite sa prenosom Gmail poruka, preporučujemo vam da izbrišete lozinku za aplikaciju.
Šta se dešava nakon što se moji Gmail nalozi sinhronizuju?
Kada uspešno povežete novi Gmail nalog za arhiviranje sa originalnim nalogom, e-pošta bi trebalo da počne da se automatski prenosi. Proces može da traje nekoliko sati ili dana, u zavisnosti od toga koliko e-poruka imate.
U našem test nalogu koji je imao oko 75.000 poruka, otkrili smo da je Gmail-u bilo potrebno oko 2 puna dana da ih sve prebaci sa originalnog naloga na novi nalog za arhiviranje pošte.
Važno: Pošto prenesete Gmail poruke na nalog za arhiviranje e-pošte, originalni Gmail nalog će sve te poruke staviti u fasciklu Trash, koju ćete morati ručno da ispraznite. Čišćenje tih 75.000 poruka iz smeća trajalo je oko sat vremena.
Pre prenosa Gmail poruka, naš probni nalog je koristio nešto više od 12 GB, ili 80%, od Google-ovih besplatnih 15 GB. Nakon prenosa, nalog je koristio samo 0,66 GB, od čega je 0,06 GB bilo iz Gmail-a.
Koje Gmail poruke neće biti prebačene na novi nalog?
Otkrili smo da je Gmail prebacio sve poruke osim dve kategorije, a to su nedovršene i nepoželjne.
Moraćete sami da odlučite šta ćete da uradite sa nedovršenim porukama i da ih ručno obrišete. Nepoželjne poruke se automatski brišu svakih 30 dana, tako da možete da dozvolite Gmail-u da to reši ili da sami odete u fasciklu Spam nakon što prenesete poštu i izbrišete ili prosledite te poruke.
Kada sve e-poruke budu uvezene na novi nalog, uživajte u praznom prijemnom sandučetu. Dali ste svom originalnom nalogu novi život.
Preostala su nam dva poslednja koraka. Prvo, trebalo bi da zaustavite proces automatskog prenosa kako biste mogli da nastavite da koristite prvobitni nalog, i drugo, trebalo bi da izbrišete lozinku za aplikaciju ako ste morali da je napravite.
- Prijavite se na novi nalog, idite u Settings i izaberite See all settings.
- Izaberite karticu Accounts and Import, a zatim izaberite delete za prvobitni nalog (u okviru Check mail from other accounts).
- Kada se od vas zatraži Confirm delete mail account (da potvrdite brisanje naloga e-pošte), izaberite OK.
Ako ste morali da kreirate lozinku za aplikaciju Google i želite da je izbrišete, vratite se na stranicu https://myaccount.google.com/apppasswords i kliknite na ikonu korpe za otpatke pored lozinke koju ste kreirali.
Sve je završeno.
Još jedna važna napomena. Google će izbrisati naloge koji su bili neaktivni više od dve godine. Zbog toga bi trebalo povremeno da se osvrnete na sve stare e-poruke nakon što ih prenesete. Ako ne planirate da redovno koristite nalog za arhiviranje da biste slali e-poštu, i dalje možete da održite nalog aktivnim tako što ćete se prijaviti na njega najmanje jednom u dve godine.