Вукашин Петровић одбранио је мастер рад на тему „Техно – Економска анализа имплементације оптичких fronthaul мрежа у 5G системима“

Студент Вукашин Петровић је у среду, 25. децембра 2024. године одбранио свој мастер рад на тему Техно – Економска анализа имплементације оптичких fronthaul мрежа у 5G системима пред ментором др Мирјаном Радивојевић и члановима комисије др Ђорђем Бабићем и др Петром Бојовићем.

У апстракту свог рада Вукашин је истакао:

У свету у коме се Интернет ствари (IoT) непрекидно шири, очекује се да ће број уређаја повезаних на IP мреже знатно премашити глобалну популацију до краја 2024. године. Овај нагли пораст повезаних уређаја директно је повезан са брзим технолошким напретком и развојем мобилних комуникационих система, нарочито са развојем 5G технологије. Са порастом броја повезаних уређаја, расте и број антенских сајтова RRU (Remote Radio Heads) који се користе за агрегацију крајњих корисника, а самим тим и количина саобраћаја коју треба пренети брзо, ефикасно и са минималним губицима до централне локације односно BBU (Base Band Unit) јединица. У таквим околнистима фронтхаул мрежа коју дефинишемо као систем за повезивање RRU и BBU јединица, с обзиром на број конекција, количину саобраћаја и високе захтеве по питању квалитета сервиса, постаје тачка загушења (netwоrk bottleneck).

Даље истраживање такође би требало да адресира заједничку оптимизацију радио и оптичког транспорта у 5G/6G мрежама, са укључивањем RU алокације у циљну функцију, што се може посматрати као проблем покривања скупом. Коначно, како би се подржала отвореност у будућој RAN архитектури, даљи рад треба да истражи технике доделе таласних дужина и пропусних опсега, што би могло омогућити више оператера да ефикасно користе исту мрежну инфраструктуру. – закључио је Вукашин.

Фотографије са одбране налазе се у галерији.