Koji pretraživač ima najboljeg menadžera lozinki?

Najvažnije ukratko

  • Google Chrome, Safari, Microsoft Edge, Mozilla Firefox i Opera nude neke od najboljih menadžera lozinki koji poseduju funkcije, kao što su besprekorno automatsko popunjavanje, jaki predlozi lozinki i šifrovanje.
  • Međutim, Google Chrome menadžer lozinki nudi najbolju ravnotežu između bezbednosnih funkcija, pristupačnosti, lakoće korišćenja, mogućnosti automatskog popunjavanja i predloga lozinki.
  • Ipak, namenski menadžeri lozinki mogu više da vam odgovaraju od menadžera lozinki ugrađenih u veb-pregledače.

Sigurno ste već čuli savet, i to nekoliko puta, da ne bi trebalo da koristite istu lozinku za sve svoje naloge. Međutim, i sami znate da je upravljanje jedinstvenim lozinkama za svaku stranicu prilično težak zadatak. Zbog toga i postoje menadžeri lozinki.

Istražili smo pet najpopularnijih pretraživača da bismo utvrdili koji nudi najboljeg menadžera lozinki, i evo šta smo otkrili.

1. Google Chrome

Sve dok ste prijavljeni na Google nalog u Chrome pregledaču, lozinke su vam na dohvat ruke na bilo kom uređaju, bilo da je to računar ili mobilni telefon. Možda ste sakupili kolekciju lozinki na nekom drugom mestu i ne znate kako da ih prenesete u menadžera lozinki. To uopšte neće predstavljati problem, jer Chrome olakšava uvoz lozinki iz drugih menadžera.

Funkcija uvoza i izvoza jednostavno se koristi. Kada kreirate novi nalog, Google menadžer lozinki (Google Password Manager – GPM) pruža jedinstvene i snažne predloge lozinki. Kada se prijavite, spreman je da vam ponudi sačuvane akreditive.

Pristup spomenutim funkcijama i njihovo omogućavanje je takođe jednostavno. Na mobilnom telefonu samo otvorite aplikaciju Chrome i idite na Settings > Google Password Manager. Na računaru, jednostavno kliknite na meni sa tri tačke u gornjem desnom uglu i izaberete Passwords and autofill.

Naravno, nijedan menadžer lozinki nije savršen. Možda neće odgovarati svima to što se Chrome oslanja na Google nalog, posebno ako ste oprezni u vezi sa time šta Google može da uradi sa vašim podacima. Ipak, ako ste već duboko zagazili u Google ekosistem, menadžer lozinki Chrome pregledača je najbolji izbor.

Najbolja od svih je funkcija provera lozinki (Password Checkup) iako njeni upiti ponekad mogu da budu dosadni. Google menadžer lozinki redovno proverava sačuvane lozinke i upozorava vas na sve one koje su kompromitovane, one koje su slabe ili su suviše mnogo puta korišćene.

Štaviše, Google nudi šifrovanje na uređaju. Kada ga omogućite, vaši akreditivi će biti šifrovani na vašem uređaju pre nego što budu sačuvani kako biste bili sigurni da ih samo vi možete videti.

2. Safari

Safarijev menadžer lozinki, koji se naziva, iCloud Keychain, umnogome je sličan menadžeru Chrome pregledača. Prvo treba da se prijavite na iCloud nalog (baš kao u prethodnom slučaju), i posle toga sve ide bez problema. Možete jednostavno da uvezete ili izvezete lozinke iz drugih menadžera lozinki i pristupite sačuvanim lozinkama ispod odrednice My Passwords. Takođe, Safari će predložiti jake i jedinstvene lozinke i prikazati sačuvane akreditive kad pokušate da se prijavite.

Safarijeva prednost su njegove organizacione sposobnosti. Možete da organizujete lozinke u grupe i možete da delite te grupe sa pouzdanim kontaktima. Međutim, svaka lozinka može istovremeno da bude samo u jednoj grupi.

Safarijev menadžer lozinki ima sličnu funkciju onoj u Google Chrome pregledaču koja proverava lozinke. Kod Safarija ona se naziva Security Recommendations ili bezbednosne preporuke. Ona proverava lozinke i označava sve one koje su kompromitovane, koje se lako mogu otkriti, koje su korišćene nekoliko puta ili su suviše uobičajene.

Štaviše, iCloud Keychain šifruje akreditive sa jednog kraja na drugi, tako da im samo vi možete pristupiti.

Glavna mana ovog menadžera lozinki je ta što je namenjen samo Apple korisnicima. To nije problem ako koristite samo Apple uređaje, ali nije pogodan ako ste se raširili po raznim tehnološkim brendovima.

Da biste koristili menadžera lozinki u Safariju, moraćete da uključite opciju Sync this iPhone ili Sync this Mac u iCloud Settings > Keychain.

3. Microsoft Edge

Menadžer lozinki Edge pregledača, koji se naziva Microsoft Wallet, ne razlikuje se značajno od ostalih. Kao u slučaju pregledača Chrome i Safari kompanija Google i Apple, menadžer lozinki Edge pregledača se sinhronizuje sa Microsoft nalogom. Tu ćete takođe dobiti odlične predloge lozinki i moći ćete da uvezete ili izvezete lozinke bez problema.

Jedinstvena i veoma korisna funkcija koju poseduje Microsoft Wallet omogućava vam da lozinke smestite u uredne kategorije, kao što su posao ili e-pošta kada ih čuvate, iako ta kategorizacija nije vidljiva na početnoj stranici menadžera lozinki.

Međutim, za razliku od pregledača Chrome i Safari, predlozi lozinki nisu automatski. Kada kreirate nove naloge u Edge pregledaču, moraćete da kliknete desnim tasterom miša na odeljak lozinki da biste dobili snažne i jedinstvene predloge.

Microsoft Wallet šifruje lozinke i čuva ključ vašeg operativnog sistema. Edge takođe nadgleda lozinke pomoću funkcije Password security check ili bezbednosne provere lozinke. Upozoriće vas na one koje su kompromitovane, koje su malo slabije ili one koje ste koristili nekoliko puta.

4. Mozilla Firefox

Firefox je takođe odličan kada govorimo o čuvanju korisničkih imena i lozinki i njihovom izvlačenju baš kada su vam potrebni. Da biste sinhronizovali lozinke na svim uređajima, morate samo da se prijavite na Firefox nalog.

Kao i u Edge pregledaču, Firefox vam neće ponuditi predloge lozinke sve dok ne kliknete desnim tasterom miša na mesto gde želite da unesete lozinku. Međutim, kao i većina menadžera lozinki pretraživača, omogućeno vam je besprekorno automatsko popunjavanje i možete da upravljate lozinkama na jednom mestu. Ako imate zalihe lozinki iz drugog menadžera lozinki, možete da uvezete CSV datoteku ili da uvezete ceo paket podataka pregledača, obeleživače, načine plaćanja itd.

Firefox se posebno ističe po svojim kontrolama privatnosti. Pored šifrovanja lozinki i praćenja upada u podatke, Firefox nudi funkciju Firefox Relay.

Dobijate najviše pet maski za e-poštu besplatno, savršeno za one trenutke kada ne želite da delite pravu adresu e-pošte dok se prijavljujete za uslugu.

5. Opera

Opera možda nije toliko popularna među korisnicima kao ostali pretraživači na našoj listi, ali njen menadžer lozinki ima korisne funkcije. Ne nudi predloge lozinki, ali je pouzdan kada je u pitanju sinhronizacija lozinki na svim uređajima, sve dok koristite Opera nalog.

Takođe, pruža besprekorno automatsko popunjavanje i jednostavan proces uvoza ili izvoza, kojem možete da pristupite preko stranice Settings. Možete lako da pregledate, izmenite ili izbrišete sačuvane lozinke. Kao i kod drugih pregledača, ako imate mnogo sačuvanih lozinki, Opera ima funkciju pretraživanja koja će vam olakšati život.

U pogledu bezbednosti, menadžer lozinki Opera pregledača ne može se pohvaliti istaknutim karakteristikama, baš kao i u pogledu funkcija. Pored opcije da omogućite dvofaktorsku autentifikaciju (što bi svakako trebalo da uradite), vaše lozinke su uglavnom slabo zaštićene.

Koji pregledač ima najboljeg menadžera lozinki?

Daćemo vam tabelu koja ukratko prikazuje ključne karakteristike menadžera lozinki svakog pregledača da biste ih lakše uporedili.

PregledačBezbednosne funkcijePristupačnostJednostavnost upotrebeAutomatsko popunjavanje lozinkiPredlozi lozinkiUvoz i izvoz
Google ChromeŠifrovanje na uređaju, Password Checkup (upozorenja na kompromitovane/slabe/ponovno korišćene lozinke)Sinhronizuje se na svim uređajima sa Google nalogomVeoma lakoOdličnoDa, automatskiDa
SafariŠifrovanje sjednog kraja na drugi, Security Recommendations (upozorenja za kompromitovane lozinke)Sinhronizuje se na Apple uređajima sa iCloud nalogomLakoOdličnoDa, automatskiDa
Microsoft EdgeŠifruje lozinke, provera Password securitySinhronizuje se na uređajima sa Microsoft nalogomDonekle lakoPouzdanoDa, zahteva desni klikDa
Mozilla FirefoxŠifruje lozinke, nadgleda lozinke u slučaju da budu kompromitovane, Firefox RelaySinhronizuje se na svim uređajima sa Firefox nalogomDonekle lakoPouzdanoDa, zahteva desni klikDa
Opera2FASinhronizuje se na uređajima sa Opera nalogomPrilično lakoPouzdanoNeDa

Iako svaki od spomenutih pregledača ima pouzdanog menadžera lozinki, rekli bismo da je Google Chrome menadžer lozinki najbolji u celini. Naime, uspostavlja dobru ravnotežu između svih najvažnijih funkcija koje menadžer lozinki pregledača treba da ima.

Naravno, možete da koristite sve funkcije koje su ugrađene u vaš omiljeni pregledač, jer je svrha menadžera lozinki pregledača da vam olakša pregledanje. Konačno, možda bi bilo bolje da izbegavate menadžera lozinki pregledača, jer najbolji menadžeri lozinki nisu oni koji su ugrađeni u pregledače.

Namenski menadžer lozinki, kao što je 1Password ili Proton Pass mogu da imaju naprednije funkcije bezbednosti. Pored toga, pošto nisu vezani za jedan pregledač, možete da koristite jedno skladište lozinki na svim uređajima i aplikacijama.