Студент Филип Чукић одбранио је дипломски рад на тему „Примена вештачке интелигенције у предикцији и оптимизацији потрошње cloud ресурса у Microsoft Azure“

Студент Рачунарског факултета Филип Чукић је у петак 5. септембра 2025. године одбранио дипломски рад на тему Примена вештачке интелигенције у предикцији и оптимизацији потрошње cloud ресурса у Microsoft Azure окружењу пред комисијом коју су чинили ментор др Јелена Васиљевић и члан др Душан Вујошевић.

У уводу свог рада Филип је истакао:

Убрзан развој информационих технологија у последњих двадесетак година довео је до пораста броја података, сложености софтверских решења и броја корисника дигиталних сервиса. Из тог разлога, cloud computing се појавио као најбољи модел за развој и дистрибуцију апликација и услуга. Зато сада имамо ситуацију да уместо да организације улажу у сопствену хардверску и софтверску инфраструктуру, cloud им омогућава да користе ресурсе на захтев, са прилагођеним моделима наплате, скалабилношћу и високом доступношћу.

Иако још увек постоји разлика између теорије и индустријске примене, радови овог типа могу бити важан корак ка практичној употреби . Даљи развој би требало да се фокусира на флексибилност и адаптивност модела у стварним условима – посебно у сценаријима када је у питању динамично коришћење, као што је то чест случај код глобалних онлине сервиса.
Увођење оваквих приступа у свакодневно пословање може омогућити организацијама техничку предност, као и смањење оперативних трошкова и унапређење корисничког искуства. Захваљујући споју цлоуд технологије и вештачке интелигенције, управљање ресурсима постаје паметније, брже и засновано на анализи реалних података.
– закључио је Филип.