Ljudi koji se vrate na posao nakon duge vladavine pandemije, suočiće se sa celim nizom razvijenih tehnoloških uređaja koji bi trebalo da unaprede bezbednost na radnom mestu, ali koji mogu dugoročno da dovedu u opasnost bezbednost i privatnost ličnih i medicinskih podataka. Uređaji za merenje temperature, monitori za proveru održavanja socijalne distance, digitalni „pasoši“, ankete o zdravstvenom stanju i roboti opremljeni sistemima za čišćenje i dezinfekciju prostora već se koriste u mnogim kompanijama i preduzećima kako bi što pre mogli da počnu sa kakvim-takvim normalnim poslovanjem.Tehnološki giganti i starap kompanije nude rešenja koja obuhvataju kako korišćenje računarske vizije da bi se proveravali vitalni znakovi zaposlenih, tako i upotrebu nosivih uređaja koji mogu da ukažu na početne znake obolevanja od kovida-19 i aplikacija koje prate zdravstvene pokazatelje.
Kompanije Salesforce i IBM udružile su se u projektu „digitalne zdravstvene propusnice“ kako bi ljudima omogućile da na svojim pametnim telefonima podele podatke o vakcinaciji i zdravstvenom stanju. Tehnološki startap Clear , poznat po nadzornoj tehnologiji koja se koristi na aerodroma, stvorio je sopstvenu zdravstvenu propusnicu koju koriste organizacije kao što su Nacionalna hokejaška liga i MGM Resorts. Fitbit , proizvođač nosivih tehnoloških uređaja, koga je nedavno kupila kompanija „Gugl“, ima sopstveni program pod nazivom Ready for Work (Spreman za posao), koji podrazumeva svakodnevno prijavljivanje pomoću podataka sa uređaja koji imaju operativni sistem kompanije.
Kompanija Fitbit opremila je nosivim uređajima oko 1.000 zaposlenih u NASA u okviru pilot programa koji od njih zahteva da se svakodnevno prijave koristeći različite zdravstvene pokazatelje koje će svemirska agencija pratiti. Kompanija „Majkrosoft“ i gigant zdravstvenog osiguranja United HealthCare razvili su aplikaciju ProtectWell koja uključuje svakodnevnu proveru simptoma, a kompanija „Amazon“ je u svoja skladišta rasporedila „pomoćnika za distancu“ kako bi zaposlenima pomogla da održavaju bezbedno rastojanje.Istovremeno, veliko udruženje tehnoloških firmi i zdravstvenih organizacija radi na digitalnom sertifikatu o vakcinaciji, koji može da se koristi na pametnim telefonima, a koji treba da predstavlja dokaz o primljenoj vakcini protiv kovida-19.
Nejasno razgraničavanje
Pomoću tih sistema zaposleni mogu da budu podvrgnuti pregledima odmah po ulasku u predvorje zgrade da bi se nadzor i nadgledanje nastavili u liftovima, hodnicima i na radnom mestu. Nadzor briše granicu između radnog mesta i privatnog života zaposlenih i nagriza dugogodišnju privatnost zdravstvenih podataka mnogobrojnih radnika koji obavljaju različite poslove. Prošlogodišnji izveštaj jedne agencije za zaštitu potrošača pronašao je najmanje pedeset aplikacija i tehnologija objavljenih tokom pandemije koje se prodaju kao alati za nadzor na radnom mestu u borbi protiv kovida-19. Izveštaj navodi da su neki sistemi toliko temeljni (ili napadni) da identifikuju ljude koji možda ne provode dovoljno vremena ispred umivaonika dok peru ruke. Napad na privatnost sa kojim se radnici suočavaju je alarmantan, posebno s obzirom na to da efikasnost tih tehnologija u ublažavanju širenja kovida-19 još nije utvrđena, navodi se u izveštaju. Grupa je rekla da bi trebalo da postoje jasna pravila o prikupljanju i čuvanju podataka, kao i da bi zaposleni trebalo da budu temeljnije upoznati sa tim procesima.
Osetljiva ravnoteža
Poslodavci se suočavaju sa uspostavljanjem osetljive ravnoteže dok pokušavaju da osiguraju bezbednost na radnom mestu bez zadiranja u privatnost. Iako postoje opravdani razlozi i presedani za traženje dokaza o vakcinaciji, oni su, ipak, ponekad u suprotnosti sa propisima o privatnosti zdravstvenih podataka koji ograničavaju pristup kompanije zdravstvenim informacijama zaposlenih. Naravno, niko od zaposlenih ne želi da poslodavac pristupa tim informacijama za donošenje odluka vezanih za posao. Zbog toga se mnogi poslodavci oslanjaju na nezavisne dobavljače usluga u oblasti tehnologije koji će se baviti nadzorom, ali i to ima svoje negativne strane. Iako angažovanje nezavisnih dobavljača usluge nadzora znači da poslodavac neće imati pristup osetljivim podacima, poslovni model dobavljača takvih usluga veoma često uključuje prikupljanje i unovčavanje takvih podataka, što narušava njihovu privatnost.
Globalna zdravstvena kriza inspirisala je starap kompanije širom sveta da traže inovativne načine za ograničavanje prenosa virusa, a neki od tih proizvoda prikazani su na Sajmu potrošačke elektronike (engl. Consumer Electronics Show ) 2021. godine. Tajvanska kompanija FaceHeart predstavila je softver koji može da se instalira u kamere za beskontaktno merenje vitalnih znakova da bi se utvrdilo postojanje otežanog disanja, visoke temperature, dehidracije, ubrzanog rada srca i drugih simptoma koji su rani pokazatelji obolevanja od kovida-19. Proizvođač bespilotnih letelica Dragonfly predstavio je kamere koje mogu da se koriste za izdavanje upozorenja o održavanju socijalne distance, kao i za otkrivanje promena u vitalnim znacima koji mogu da budu rani pokazatelji infekcije kovidom-19.
Programirani robot kompanije Misty Robotics , takođe prikazan na spomenutom sajmu, može da se koristi i kao monitor za proveru zdravstvenog stanja, ali i za dezinfekciju često korišćenih površina kao što je kvaka na vratima, navodi kompanija. Ipak, postoji određeni rizik pri suviše velikom oslanjanju na tehnologije čija pouzdanost или preciznost nisu dokazane, kao što je otkrivanje povećane temperature termalnim kamerama među ljudima u pokretu. Iako poslodavci imaju opravdani interes da zaštite radna mesta i održe zaposlene zdravima u slučaju pandemije, mnogi su zabrinuti da poslodavci koriste pandemiju da bi sistematski izvlačili i čuvali informacije van okvira onog što je neophodno za zaštitu zdravlja.