● Више опција за спецификацију кључева, укључујући одабир padding алгоритама, block cipher mod-a, као и подршку за више асиметричних криптографских алгоритама
● Може се додати могућност шифровања и дешифровања фајлова. У том случају би се могао написати адаптер који би шифровао и дешифровао податке који се чувају на cloud provider-има који баш и не цене приватност (Google Drive, Dropbox, iCloud, itd.)
● Може се имплементирати и функционалност за једнократно дељење тајних података преко интернета (лозинке, бројеви рацуна, итд.)
● Могу се додати и hash алгоритми за креирање потписа фајлова и/или неког текста
● Шифровање симетричним кључевима“ – закључио је Ђорђе.
Студент Ђорђе Величковић одбранио је дипломски рад на тему „Микросервисно решење за шифровање и дешифровање података – Енигма“
Студент Рачунарског факултета Ђорђе Величковић је 26. новембра 2020. године одбранио дипломски рад на тему „Микросервисно решење за шифровање и дешифровање података – Енигма“ пред комисијом коју су чинили: ментор др Милан Видаковић и члан др Бојана Димић Сурла.
„Шифровање порука постоји и користи се од давнина, почевши од једноставних криптосистема као што је Цезарова шифра па до доста комплекснијих као што је AES. Данас су развојем информатике алгоритми доста напреднији, али филозофија и сврха шифровања је остала иста. Када настане потреба за шифровањем података у већ постојећим системима (а готово да не постоји данас систем у коме оваква потреба не постоји), настане и потреба за централизованим системом који би поред шифровања и дешифровања података омогућио и управљање тајним кључевима и њихову заштиту. Енигма је предложено решење једног таквог система који би могао врло лако да се уклопи у већ постојеће окружење.“ – наведено је у уводу.
„Сервис као овакав представља само основну верзију и могуће је додати низ нових функционалности.
Фотографије са одбране налазе се у галерији.