Kako da vidite ko vas prati na mreži i kako da to sprečite

Ako ste postali bolno svesni da vas prate na mreži i da se vaši podaci prikupljaju bez vašeg izričitog pristanka, došli ste na pravo mesto. Uputićemo vam u to kako da sprečite da vas prate ili kako da to praćenje ograničite. Ko prikuplja vaše podatke i zašto? Prvo treba da shvatite da je „prikupljanje podataka“ zamršen i nejasan koncept. Podaci mogu uključivati lične podatke, kao što su vaša adresa e-pošte i jedinstveni matični broj. Oni, takođe, mogu da obuhvate vašu aktivnost na internetu, uključujući stranice koje posećujete, pa čak i metapodatke koji pokazuju kada posećujete te stranice. U prikupljenim podacima se mogu nalaziti i vaši razgovori putem e-pošte, onlajn kupovina, medicinske informacije, pa čak i finansijski detalji, kao što su brojevi kreditnih kartica.

Što se tiče pitanja o tome ko prikuplja te podatke i zašto, postoji nekoliko različitih krivaca. Hakeri mogu da koriste tehnike, kao što je phishing da bi vas prevarili i ukrali vaše podatke. Međutim, dobavljačima internet usluga u Sjedinjenim Državama je dozvoljeno da prate vašu aktivnost na internetu i koriste je kao izvor prihoda. Oni od korisnika prikupljaju anonimne evidencije pregledanja i prodaju te „podatke“ trgovcima, koji ih koriste za razvoj ciljanih onlajn oglasa. Vaša aktivnost na internetu se takođe može pratiti pomoću kolačića – malih delova teksta koje preuzima i čuva vaš veb-pregledač. Većina veb-lokacija i usluga ih koristi za evidentiranje onlajn navika korisnika, što su, opet, podaci koji se zatim koriste za prilagođavanje oglasa. Kolačići se koriste i za poboljšanje vašeg internet iskustva u celini. Čak i mobilne aplikacije i proširenja pregledača mogu da prate vašu aktivnost.

Pošto su važi podaci zlata vredni, svi se bore da ih ugrabe. 

Kako da vidite ko vas prati i kako da to onemogućite?

Proširenja i dodaci

Postoji nekoliko dostupnih proširenja za pregledač za koje se tvrdi da vam pomažu da vidite ko prati vaše navike na mreži, ali mnoga od njih napadno prate sebe. Navešćemo vam nekoliko proširenja i dodataka koji se preporučuju kao bezbedni za upotrebu, jer vam ili pomažu da se zaštitite ili vam daju do znanja ko vas prati, a da, pri tom, ne prate sebe, ili to rade u najmanjoj mogućoj meri. HTTPS Everywhere: Da li posećujete HTTP veb-lokaciju koja nema podrazumevano šifrovanje? Ovaj dodatak je primorava da koristi šifrovanje, što pomaže u zaštiti vaše onlajn kupovine, detalja o plaćanju i generalno svih podataka o vašem kretanju na mreži od zlonamernih aktera koji vas prisluškuju i žele da ukradu te podatke. Privacy Badger: Ovo proširenje, inače vlasništvo neprofitne organizacije Electronic Frontier Foundation (EFF), radi na pregledačima, kao što je Opera, Firefox i Chrome. Vrši nadzor nas trećim stranama i mrežama za oglašavanje koje pokušavaju da vas prate putem kolačića i digitalnih otisaka, a može čak da ih automatski blokira.

Disconnect: Ovo proširenje, dostupno za pregledače Chrome, Firefox, Safari i Opera, napravljeno je tako da vam vizuelno pokaže koje veb-lokacije prate vašu aktivnost u realnom vremenu. Nevidljivi tragači koji vas prate takođe se mogu lako blokirati pomoću ovog proširenja. NoScript Security Suite: Edvard Snouden posebno ističe ovaj dodatak za pregledač za Firefox i druge koji su zasnovani na Mozilli i može da onemogući aktivni sadržaj uključujući JavaScript, koji se može koristiti za praćenje vaših aktivnosti na mreži. Takođe možete da odredite kojim domenima možete da verujete i da ih stavite na popis poželjnih veb-stranica. Blur: Ovo proširenje, dostupno za Firefox i Chrome, može se koristiti kao menadžer i generator lozinki, zatim za blokiranje oglasa i za šifrovanje. Takođe nam se dopada upotreba „maskiranih kartica“ u premijum verziji. Ove virtuelne kartice se koriste kod prodavaca na mreži umesto podataka o vašoj kreditnoj kartici.

Šta još možete da uradite?

Zapamtite, veoma je teško izbeći prikupljanje podataka i praćenje. Ako koristite Fejsbuk, Instagram, Snepčet ili Tviter, imajte na umu da vas većina tih onlajn usluga prati i da su tek nedavno počele da usvajaju šifrovanje s kraja na kraj. Svaka velika tehnološka kompanija – „Majkrosoft“, „Gugl“, „Fejsbuk“ i „Epl“ – nekada je koristila organizacije po ugovoru koje su preslušavale razgovore korisnika i snimali ih pomoću aplikacija i asistenata. 

Pregledači

Veoma je teško odbraniti se od prikupljanja podataka i praćenja. U centru cele te operacije su veb-pregledači. Mreže za oglašavanje vas prate na svim veb-stranicama, dok dobavljači interneta beleže stranice koje posećujete, a hakeri pokušavaju da koriste neobezbeđene bežične veze i nešifrovane veb-lokacije da bi vam uspešno pristupili i prikupili podatke. Da biste se zaštitili od svega toga, koristite bezbedni veb-pregledač, kao što je Tor, na svom stonom računaru i mobilnom uređaju.

Tor: Tor funkcioniše kao i svaki drugi veb-pregledač, ali omogućava vam anonimno pregledanje veba. Međutim, iako Tor možete da koristite za bilo šta, ipak striming video-zapisa može biti spor, a neki dodaci (kao što je  Flash) su onemogućeni. Takođe možete da koristite mobilnu verziju Tora, odnosno, Tor za Android koji možete da pronađete u Gugl prodavnici. Tu su i aplikacija Orbot za Android i Onion Browser za iOS.  Obe aplikacije su stekle poverenje vodećih stručnjaka za bezbednost na internetu.

Pretraživači

Google, Yahoo! i Bing prikupljaju vaše podatke da bi pružili „personalizovano“ iskustvo. Da biste to sprečili, razmislite o korišćenju alternativnog pretraživača koji ne beleži vašu istoriju pretraživanja i onemogućava kompanijama za oglašavanje da vas prate. Neki od takvih pretraživača su, na primer, DuckDuckGo, Qwant i Startpage.

Virtuelne privatne mreže

Virtuelna privatna mreža je možda najbolji način za omogućavanje bezbednog kretanja i prikrivanje vašeg prisustva na mreži. Paketi podataka se šifruju pre nego što se pošalju na server i tako se sakrivaju vaše IP adrese i vaša lokacija. Samo zbog toga je upotreba tih mreža zabranjena u nekim zemljama. Ako takva praksa nije zabranjena u vašoj zemlji – recimo, u Sjedinjenim Državama i Velikoj Britaniji to nije zabranjeno – onda vam je izbor prilično veliki.
Premijum virtuelne privatne mreže su često pouzdanije, jer besplatne mogu da prate i prodaju vaše podatke, pri čemu se potpuno obesmišljava smisao korišćenja tih mreža pri zaštiti privatnosti. Naši favoriti su NordVPN, Private Internet Access, ExpressVPN i TorGuard.

Šifrovane aplikacije

Konačno, koristite šifrovane aplikacije da biste očuvali privatnost komunikacije na mreži između vas i osobe koja treba da vas čuje ili pročita vašu poruku.

Signal: Signal se smatra najbezbednijom aplikacijom za razmenu poruka kada se pravilno koristi. Aplikacija je dostupna za iOS i Android i stoni računar, šifrovanje se obavlja s kraja na kraj i ne prikupljaju se metapodaci. Predstavlja aplikaciju otvorenog koda, tako da svako može da proveri kôd aplikacije.

6538-kako-da-vidite-ko-vas-prati-na-mrezi-i-kako-da-to-sprecite