Platforma YouTube generalno zabranjuje objavljivanje sadržaja u kojima postoji govor mržnje, maltretiranje i prikazivanje golotinje, pored ostalih kategorija koje krše smernice njene zajednice. Međutim, ima nekih izuzetaka. Naime, platforma dozvoljava prikazivanje takvog, inače, zabranjenog sadržaja ako smatra da video-snimci imaju „obrazovnu, dokumentarnu, naučnu ili umetničku“ vrednost. Video-giganta u vlasništvu kompanije „Gugl“ optužuju za nedoslednu primenu svojih smernica na one koji objavljuju sadržaj. YouTube insistira na tome da sav sadržaj tretira isto, bez obzira na to ko ga objavljuje, na političko gledište stvaraoca, njegovo poreklo, društveni položaj ili nacionalnu ili bilo koju drugu pripadnost. Međutim, postoji izuzetak koji dozvoljava objavljivanje određenog materijala ako YouTube utvrdi da postoji „ubedljiv razlog sa očiglednim kontekstom za gledaoce“, napisao je Majkl Grosak šef globalne politike za objavljivanje sadržaja u kompaniji.
Platforma takav izuzetak često naziva „ EDSA “, što je skraćenica za „ Educational, Documentary, Scientific or Artistic “, odnosno „obrazovni, dokumentarni, naučni ili umetnički“ sadržaj, prema Grosakovim rečima. Osim toga, naveo je primere kada platforma dozvoljava objavljivanje sadržaja koji, inače, predstavlja kršenje smernica:
Nasilje: YouTube može da dozvoli sadržaj koji prikazuje vređanje ili maltretiranje dece u okviru edukativne kampanje protiv nasilja (pod uslovom da su maloletnici glumci ili je njihov identitet sakriven).
Govor mržnje i nasilje: Platforma može da dozvoli prikazivanje dokumentarnog filma o Drugom svetskom ratu koji sadrži govore nacističkih lidera ako dokumentarac „pruža istorijski kontekst i nema za cilj podržavanje stavova koje promoviše Treći rajh“.
Golotinja: YouTube ne dozvoljava golotinju koja „izaziva seksualno zadovoljenje (kao što je pornografija)“, ali postoje slučajevi kada golotinja može imati naučnu vrednost, kao što je video-sadržaj sa slikama koje je objavio medicinski stručnjak koji obavlja medicinski pregled. Pored toga, YouTube može da dozvoli video-snimke profesionalnog fotografa koji prikazuju gole portrete ili muzički video koji prikazuje gole ili polugole plesačice „u umetničke svrhe“.
Uvrede upućene zbog rasne i verske pripadnosti ili seksualnog opredeljenja: Zabranjeni su napadi koji ciljaju pojedinca psovkama zbog rasne i verske pripadnosti ili seksualnog opredeljenja ili drugih zaštićenih atributa. Međutim, takvi izrazi koji se koriste u komedijama, a upućeni su subjektu „koji je očigledno voljni učesnik u takvoj radnji mogu biti dozvoljeni, jer to smatramo umetničkim izrazom“.
Da bismo utvrdili da li se video može kvalifikovati kao EDSA izuzetak, „posmatramo veći broj činilaca, uključujući naslov video-zapisa, opise i kontekst koji se iskazuje zvukom ili slikama video-zapisa“, napisao je Grosak. „Ove odluke su nijansirane i kontekst je važan. Znamo da autorima i gledaocima može biti prilično teško da shvate zašto jedan video ostaje na platformi dok se neki drugi uklanja“. YouTube ne određuje automatski EDSA izuzetke u video-zapisima samo zato što su deo neke vesti ili konferencije. Za neke kategorije – kao što je video-snimak koji sadrži govor mržnje, otvoreni prikaz nasilja ili prikazuje sadržaj nasilnih kriminalnih organizacija ili medicinske dezinformacije u vezi sa kovidom-19 – „postavili smo više kriterijume, s obzirom na opasnosti koju oni predstavljaju za javnost“, napisao je Grosak. Takvi video-snimci moraju da sadrže kontekst u slikama ili zvuku samog video zapisa, a gledaocu mora biti jasno da cilj stvaraoca nije da „promoviše ili podržava sadržaj koji krši naše smernice“. Na primer, sadržaj koji govori ljudima da kovid-19 ne postoji dozvoljen je samo ako audio ili slike sadržaja „takođe direktno opovrgavaju ove tvrdnje ili pridaju veću važnost konsenzusu zdravstvenih i medicinskih vlasti da su tvrdnje neistinite“.
U vezi sa tim, na platformi nije dozvoljeno prikazivanje sadržaja koji može da našteti deci niti bilo kog sadržaja koji obuhvata snimke smrtonosnog nasilja koje je snimio počinitelj. „Nadamo se da će ovo objašnjenje pomoći gledaocima i stvaraocima da bolje razumeju kako donosimo odluke o tome šta se sklanja, a šta ostaje na platformi da bi obrazovni, dokumentarni, naučni i umetnički sadržaj nastavio da se širi platformom“, dodao je Grosak.