Fotografija

Cilj i ishod predmeta

Cilj učenja predmeta je da se studenti motivišu za dugoročno bavljenje fotografijom i osposobe za raspolaganje fotografijom u kontekstu grafičkog i multimedijalnog oglašavanja. Studenti saznaju načela fotografske prakse. Osposobljavaju se za analizu i poređenje fotografskih postupaka i za apstraktno mišljenje prema određenoj svrsi fotografisanja. Saznaju funkcije hardverske infrastukture orijentisane ka fotografiji. Saznaju načine postizanja oblikovnih kvaliteta upotrebom softvera za obradu i generisanje rasterske grafike. Posebno, studenti se osposobljavaju za kritiku namene, tj. za raspravu konteksta upotrebe fotografije (čitaju teorije Rolana Barta, Suzan Zontag i Vilijama Flusera).

Teorijska nastava

Nastava se oslanja na primere iz savremene fotografije i istorije fotografije. Studiraju se opšte karakteristike i kvaliteti određenih fotografskih uređaja. Definišu se varijabilni parametri snimanja, tj. opsezi, načini, funkcije i korelacije specifičnih podešavanja kamere, optike i rasvete. Vrši se uporedna analiza odabranih referenci iz istorije fotografije i raspravlja o estetici fotografije.

Praktična nastava

Kroz praktične vežbe (studije portreta, studije urbanog pejzaža, studije mrtve prirode) studenti uče tehniku fotografisanja, koristeći različite digitalne medije (od pametnih telefona do full frame DSLR sistema). Uče softver Adobe Lightroom. Uče kako da dizajniraju svetlo i upravljaju postavkama kamere i optike. Uče da raspolažu objektivima. Bave se snimanjem, obradom i štampom fotografija u fotografskom studiju, i to posredstvom savremene i profesionalne hardverske i softverske infrastrukture.

3089-fotografija