Multimedijalni informacioni sistemi

Cilj i ishod predmeta

Osposobljavanje studenata za kreiranje, prikupljanje, rukovanje, komprimovanje, arhiviranje, programiranje, sinhronizaciju, prenos, prezentovanje, estetsko procenjivanje i unapređivanje, te komercijalizaciju multimedijalnih sadržaja. Razumevanje fenomena sadržaj-distributivnih mreža, kao centralnog tehnološkog fenomena najvećih globalnih računarskih giganata poput Gugla, Amazona i Fejsbuka. Student razume sve ključne formate multimedijalnih sadržaja. Ume da prepozna potrebu za određenim namenskim alatom i da oblikuje multimedijalni sadržaje u njemu. Student može da učestvuje u razvoju čitavog niza sistemskih i aplikativnih rešenja iz domena multimedijalnih informacionih sistema, uključujući dokumentcentrične sisteme, društvene mreže i automatsku obradu i analizu sadržaja.

Teorijska nastava

Na predavanjima se studenti upoznaju sa osnovama multimedijalnih formata, a zatim i multimedijalnih informacionih sistema, učeći na teme: modeli boja, percepcija boja, slike (JPEG standard, diskretna kosinusna transformacija, tehnike kompresije i formati skladištenja slike, ulazni i izlazni uređaji, osnovi obrade slike, mašinska analiza slike, estetska analiza slike), video (kompresija filma, MPEG standard, tehnika Jolo za analizu videa), zvuk (ulazni i izlazni uređaji, diskretizacija i komprimovanje zvuka), veliki tekst (fontovi, prelom), Konvergencija u multimedijima (prozjumerizam i drugi trendovi), Multimedijalni server, storidž i dejtacentar, Modelovanje multimedijalnih servisa i resursa, Multimedijalne aplikacije srednje veličine (dokumentacioni i dokumentcentrični sistemi), Velike multimedijalne aplikacije (sadržaj-distributivna mreža, Gugl, Jutjub, veliki multimedijalni podaci), Algoritmi multimedijalne kolektivne inteligencije (kolaborativno filtriranje, klasterovanje, pronalaženje nezavisnih karakteristika, primeri u Pajtonu). Studenti se upoznaju sa vodećom stručnom i naučnom literaturom iz domena multimedija i upućuju se kako da je koriste.

Praktična nastava

Na vežbama, koje se organizuju u učionici sa računarima, u foto studiju i u muzičkom studiju Računarskog fakulteta, studenti uče o digitalnim medijima kao značajnom segmentu mnogih IT projekata u savremenim uslovima. Stiču osnovna znanja iz relevantnih programa iz paketa Adobe Creative Cloud (Photoshop, Illustrator, Lightroom, XD, InDesign, Premiere Pro, After Effects, i drugi) kroz koje vežbaju osnovne principe grafičkog oblikovanja kao što su kompozicija, dinamika, kontrast, boja, apstrakcija i ravnoteža. Upoznaju se sa istorijatom i savremenom praksom oblikovanja multimedija. Uče osnove snimanja i obrade zvuka i slike. Upoznaju se sa generativnim dizajnom kroz radna okruženja Processing i p5.js. Kroz semestralni projekat, studenti objedinjuju stečena znanja.

3077-multimedijalni-informacioni-sistemi