Cilj i ishod predmeta
Upoznavanje sa prvim stepenom muzičke produkcije. Muzička produkcija 1 je osmišljena kao uvod u problematiku snimanja zvuka u studijskom okruženju. Poznavanje procesa snimanja. Razumevanje ključnih razlika između mikrofona. Osposobljavanje za postavku mikrofona radi profilisanja kvaliteta zvuka. Razumevanje tokova audio signala u studiju. Poznavanje panning tehnike. Razumevanje dubine i širine zvučne slike u stereo prostoru. Nastava se bazira na demonstraciji i objašnjavanju različitih procesa snimanja, kao i na vežbama snimanja koje izvode studenti. U gluvoj sobi (koja je opremljena najsavremenijim materijalima za apsorpciju zvuka) studenti se obučavaju za razne metode snimanja i postavke mikrofona – u cilju iznalaženja najboljih rešenja – prema prirodi, vrsti i broju instrumenata. Pored toga, studenti se upoznaju i sa drugim savremenim tehnikama snimanja zvuka, sa MIDI sistemima i standardima usnimavanja, sa savremenom studijskom opremom, sa vrstama, instalacijom i primenom mikrofona, kao i celokupnom pripremom studija za snimanje zvuka.
Teorijska nastava
Koncept studija različitih formata i namena; Akustika studija; Upoznavanje sa glavnim elementima i uređajima u studiju; Generatori zvuka (prirodni i sintetički); Teorijska i praktična obuka u svim fazama snimanja zvuka (usnimavanje u mono, stereo i surround tehnici); Nasnimavanje (overdubbing); Direktno usnimavanje i sinteza zvuka. Studenti se upoznaju sa modernim tehnikama snimanja zvuka, modernom studijskom opremom, vrstama mikrofona i njihovom primenom.
Praktična nastava
Praktičan rad u studiju obuhvata vežbe izbora i postavke mikrofona, vežbe postavke instrumenata u odnosu na mikrofon, rad na miksing konzoli, vežbe nivelacije jačine zvučnog signala na mikseru, vežbe upotrebe softvera prema toku zvučnog signala, vežbe nivelacije zvuka miksera u odnosu na softver, postavku sesije snimanja u kompjuteru, pravljenje različite vrste trakova u softverskoj postavci, vežbe upotreba reverba u procesu snimanja, vežbe postavke električnih, polu-akustičnih i akustičnih instrumenata u procesu snimanja, vežbe prezentacija analognih i digitalnih sistema (poređenja različitih kvaliteta nasnimanog materijala). Specijalna pažnja se posvećuje nivelaciji zvuka, kao i čitanjima snage i jačine audio materijala, te uklanjanju šumova.