Projektovanje računarskih mreža

Cilj i ishod predmeta

Nadogradnja osnovnih znanja iz računarskih mreža i sticanje znanja i veštine za projektovanje i implementaciju malih i srednjih računarskih mreža.

Student poseduje znanje za projektovanje računarskih mreža i rad na mrežnim uređajima. Praktična veština u konfigurisanju komunikacionih protokola i servisa na rešavanju konkretnog problema.

Teorijska nastava

Analiza zahteva i izbor modela umrežavanja. Definisanje servisa i kvaliteta servisa (QoS). Planiranje kapaciteta. Izbor opreme za mrežnu infrastrukturu. Pravila i standardi za implementaciju mrežnih servisa. Planiranje adresnog prostora računarske mreže za IPv4 i IPv6. Projektovanje logičke arhitekture mreže. Definisanje tipova portova, logičko razdvajanje i agregacija saobraćaja na network access sloju. Projektovanje redundanse, pouzdanosti i raspodele opterećenja po slojevima. Izbor protokola za interno i eksterno rutiranje mrežnog saobraćaja. Projektovanje NTP i VPN servisa. Definisanje politike zaštite i izbor firewall tehnologije. Izbor modela i projektovanje sistema za upravljanje računarskom mrežom: analiza logova, SNMP, TR-069. Projektovanje konvergentne mreže. Protokoli za konvergenciju servisa i inženjering saobraćaja: MPLS, RVSP, LDP. Projektovanje i realizacija softverski definisanih mreža (SDN). Projektovanje virtuelne infrastrukture. Metode za virtuelizaciju infrastrukture i resursa računarske mreže. Specifičnosti projektovanja računarskih mreža u data centrima. Metode za testiranje i evaluaciju mrežnih servisa.

Praktična nastava

Planiranje i metodologije projektovanja računarskih mreža. Upotreba softvera Net2Plan. Konfigurisanje portova i agregacija saobraćaja na sloju mrežnog interfejsa: VLAN, EtherChannel, LACP. Planiranje adresnog prostora i korišćenje DHCP protokola za dodelu mrežnih adresa. Implementacija rešenja za rutiranje saobraćaja u mreži i povezivanje sa drugim mrežama: OSPF i BGP. Konfigurisanje redundanse i raspodele opterećenja na sloju mrežnog interfejsa: STP, MSTP, i na mrežnom sloju: HSRP, VRRP. Konfigurisanje redundanse i raspodele opterećenja na aplikacionom sloju: DNS load balancing, proxy serveri. Praćenje performansi računarske mreže: Cacti, MRTG. Implementacija VPN servisa na sloju mrežnog interfejsa, na mrežnom i aplikacionom sloju. Konfiguracija multimedijalnih servisa u računarskoj mreži: SIP, Asterisk, CallManager. Projektovanje mrežnih rešenja za multikast saobraćaj. Konfiguracija virtuelnih mašina i mrežnih interfejsa u Linux i cloud okruženju: OpenvSwitch, Open Daylight, Open Stack, Mininet. Projektovanje data centra: TIA 942.

1 thought on “Projektovanje računarskih mreža”

Comments are closed.