Šel programiranje

Cilj i ishod predmeta

Upoznavanje studenata sa konceptima šel programiranja i njegovom praktičnom primenom u automatizaciji softverskih procesa. Student koji uspešno završi kurs dobro poznaje sintaksu jednog jezika za šel programiranje i u njemu ume da piše skripte za automatizaciju softverskih procesa, student takođe razume sve specifičnosti šel programiranja u odnosu na klasično programiranje.

Teorijska nastava

Komandni interpreter. Pregled postojećih okruženja za šel programiranje. Tipovi podataka u šel programiranju. Naredbe u šel programiranju. Interne i eksterne UNIX komande. Kontrola toka programa – uslovi, petlje i funkcije. Evaluacija izraza i S-izrazi. Redirekcija ulaza i izlaza. Šel proširenja – proširenja preko zagrada, tilda proširenja, parametarsko proširenje, komandna zamena, aritmetičko proširenje, proširenje imena datoteke. Osobine jezika za šel programiranje. Pregled različitih primena šel programiranja u automatizaciji softverskih procesa.

Praktična nastava

Pisanje šel skripti u jeziku Bash od jednostavnih ka složenijim. Ilustracija svih koncepata obrađenih na predavanjima – korišćenje različitih tipova podataka (celi brojevi, stringovi, liste), poziv UNIX komandi i drugih komandi specifičnih za šel programiranje, kontrola toka. Primeri koji ilustruju korišćenje različitih vrsta parametara. Komande za redirekciju ulaza i izlaza. Pisanje komandi sa proširenjima. Pisanje skripti za monitoring stanja računarskih resursa. Pisanje skripti za rad sa fajlovima u različitim formatima. Pisanje skripti za automatizaciju procesa izgradnje softvera. Izvršavanje skripti na udaljenom serveru. Pisanje skripti za automatizaciju kreiranja bekapa.

1 thought on “Šel programiranje”

Comments are closed.