Студент Рачунарског факултета Душан Ерић је у четвртак, 17. октобра 2024. године одбранио дипломски рад на тему Примена нанотехнологије у медицини пред комисијом коју су чинили ментор др Јелена Васиљевић и члан др Милош Јовановић.
У уводу свог рада Душан је истакао следеће:
Нанотехнологија, грана науке која се бави манипулацијом материја на атомском и молекуларном нивоу, представља једно од најреволуционарнијих достигнућа у савременој науци. Њена примена у медицини отвара нове перспективе у дијагностици, терапији и превенцији болести.
С обзиром на то да омогућава рад са материјалима у нанометарском опсегу (1-100 нм), нанотехнологија омогућава интеракцију са биолошким системима на потпуно нов начин. У последњих неколико деценија, ова технологија је направила значајан искорак, посебно у области доставе лекова, регенеративне медицине, дијагностике и третмана канцерогених обољења.
Због своје способности да побољша ефикасност и прецизност медицинских третмана, нанотехнологија је постала кључни алат у модерној медицини, са потенцијалом да унапреди здравствену негу на глобалном нивоу.
…
Нанотехнологија је донела револуцију у медицинским истраживањима и клиничким применама, отварајући нове могућности за дијагностику, лечење и регенерацију ткива. Овај рад је показао да нанотехнологија има потенцијал да побољша ефикасност терапија, омогући прецизну доставу лекова, унапреди дијагностику болести, и пружи иновативна решења за регенеративну медицину и ткивно инжењерство.
Међутим, упркос многим предностима, постоје значајни изазови и ризици, укључујући токсичност наноматеријала, непредвидиве ефекте на људски организам и екосистем, као и етичка и регулаторна питања. Да би нанотехнологија у медицини могла у потпуности да се интегрише у клиничку праксу,
неопходно је наставити са истраживањима усмереним ка разумевању ових ризика и развијању сигурних решења.
Будуће примене нанотехнологије у медицини обећавају даљи напредак, укључујући персонализоване терапије, иновативне имплантате, и регенеративну медицину прилагођену пацијентима. Даље истраживање и развој ове области могли би омогућити ефикаснију дијагностику, боље терапијске методе и дужи животни век са побољшаним квалитетом живота пацијената. Са јасним регулативним оквирима и етичким смерницама, нанотехнологија у медицини може постати стуб савремене и будуће здравствене заштите. – закључио је Душан.