Student Računarskog fakulteta Dušan Erić je u četvrtak, 17. oktobra 2024. godine odbranio diplomski rad na temu Primena nanotehnologije u medicini pred komisijom koju su činili mentor dr Jelena Vasiljević i član dr Miloš Jovanović.
U uvodu svog rada Dušan je istakao sledeće:
Nanotehnologija, grana nauke koja se bavi manipulacijom materija na atomskom i molekularnom nivou, predstavlja jedno od najrevolucionarnijih dostignuća u savremenoj nauci. Njena primena u medicini otvara nove perspektive u dijagnostici, terapiji i prevenciji bolesti.
S obzirom na to da omogućava rad sa materijalima u nanometarskom opsegu (1-100 nm), nanotehnologija omogućava interakciju sa biološkim sistemima na potpuno nov način. U poslednjih nekoliko decenija, ova tehnologija je napravila značajan iskorak, posebno u oblasti dostave lekova, regenerativne medicine, dijagnostike i tretmana kancerogenih oboljenja.
Zbog svoje sposobnosti da poboljša efikasnost i preciznost medicinskih tretmana, nanotehnologija je postala ključni alat u modernoj medicini, sa potencijalom da unapredi zdravstvenu negu na globalnom nivou.
…
Nanotehnologija je donela revoluciju u medicinskim istraživanjima i kliničkim primenama, otvarajući nove mogućnosti za dijagnostiku, lečenje i regeneraciju tkiva. Ovaj rad je pokazao da nanotehnologija ima potencijal da poboljša efikasnost terapija, omogući preciznu dostavu lekova, unapredi dijagnostiku bolesti, i pruži inovativna rešenja za regenerativnu medicinu i tkivno inženjerstvo.
Međutim, uprkos mnogim prednostima, postoje značajni izazovi i rizici, uključujući toksičnost nanomaterijala, nepredvidive efekte na ljudski organizam i ekosistem, kao i etička i regulatorna pitanja. Da bi nanotehnologija u medicini mogla u potpunosti da se integriše u kliničku praksu,
neophodno je nastaviti sa istraživanjima usmerenim ka razumevanju ovih rizika i razvijanju sigurnih rešenja.
Buduće primene nanotehnologije u medicini obećavaju dalji napredak, uključujući personalizovane terapije, inovativne implantate, i regenerativnu medicinu prilagođenu pacijentima. Dalje istraživanje i razvoj ove oblasti mogli bi omogućiti efikasniju dijagnostiku, bolje terapijske metode i duži životni vek sa poboljšanim kvalitetom života pacijenata. Sa jasnim regulativnim okvirima i etičkim smernicama, nanotehnologija u medicini može postati stub savremene i buduće zdravstvene zaštite. – zaključio je Dušan.