Студенткиња Ирина Томић одбарнила је дипломски рад на тему „Улога вештачке интелигенције у дијагностици респираторних болести: Студија случаја на Covid-19 X-ray снимцима“

Студенткиња Рачунарског факултета Ирина Томић је у петак, 11. јула 2025. године одбранила дипломски рад на тему Улога вештачке интелигенције у дијагностици респираторних болести: Студија случаја на Covid-19 X-ray снимцима пред комисијом коју су чинили ментор др Јелена Васиљевић и члан др Милош Јовановић.

У уводу свог рада Ирина је истакла:

Идеја о примени рачунарске логике у медицини није нова и датира још из 70-их и 80-их година прошлог века, када су се појавили први експертски системи. Системи попут MYCIN-а, дизајнираног за дијагностику бактеријских инфекција крви, представљати су пионирске покушаје да се знање лекара
енкодира у сет логичких „ако-онда“ правила. Иако су у контролисаним условима показивали обећавајуће резултате, ови рани системи суочавали су се са фундаменталисм ограничењима: захтевали су мануелни унос огромног броја правила, били су крти и неприлагодљиви на нове ситуације, а пре свега, били су лимитирани тадашњом рачунарском снагом и недостатком великих, дигитализованих скупова података.

На основу ових резултата, потврђена је почетна хипотеза да се применом трансфер учења може постићи висок ниво тачности. Истовремено, анализа типова грешака, нарочито постојање лажно негативних резултата, јасно указује на тренутна ограничења. Закључак рада је да развијени модел има потенцијал као систем за подршку клиничком одлучивању, али се не може сматрати поузданим алатом за аутономну дијагностику. Његова примена мора бити под надзором медицинских стручњака који постављају коначну дијагнозу. – закључила је Ирина.