Studentkinja Irina Tomić odbarnila je diplomski rad na temu „Uloga veštačke inteligencije u dijagnostici respiratornih bolesti: Studija slučaja na Covid-19 X-ray snimcima“

Studentkinja Računarskog fakulteta Irina Tomić je u petak, 11. jula 2025. godine odbranila diplomski rad na temu Uloga veštačke inteligencije u dijagnostici respiratornih bolesti: Studija slučaja na Covid-19 X-ray snimcima pred komisijom koju su činili mentor dr Jelena Vasiljević i član dr Miloš Jovanović.

U uvodu svog rada Irina je istakla:

Ideja o primeni računarske logike u medicini nije nova i datira još iz 70-ih i 80-ih godina prošlog veka, kada su se pojavili prvi ekspertski sistemi. Sistemi poput MYCIN-a, dizajniranog za dijagnostiku bakterijskih infekcija krvi, predstavljati su pionirske pokušaje da se znanje lekara
enkodira u set logičkih „ako-onda“ pravila. Iako su u kontrolisanim uslovima pokazivali obećavajuće rezultate, ovi rani sistemi suočavali su se sa fundamentalism ograničenjima: zahtevali su manuelni unos ogromnog broja pravila, bili su krti i neprilagodljivi na nove situacije, a pre svega, bili su limitirani tadašnjom računarskom snagom i nedostatkom velikih, digitalizovanih skupova podataka.

Na osnovu ovih rezultata, potvrđena je početna hipoteza da se primenom transfer učenja može postići visok nivo tačnosti. Istovremeno, analiza tipova grešaka, naročito postojanje lažno negativnih rezultata, jasno ukazuje na trenutna ograničenja. Zaključak rada je da razvijeni model ima potencijal kao sistem za podršku kliničkom odlučivanju, ali se ne može smatrati pouzdanim alatom za autonomnu dijagnostiku. Njegova primena mora biti pod nadzorom medicinskih stručnjaka koji postavljaju konačnu dijagnozu. – zaključila je Irina.