Međunarodni Dan devojaka u IKT

Međunarodni Dan devojaka u informaciono-komunikacionih tehnologijama (IKT) će se, u organizaciji Ministarstva spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija, u Srbiji obeležiti 25. aprila 2013. godine. Tim povodom organizovaće se konferencija kojoj će prisustvovati preko 200 studentkinja tehničkih fakulteta kojima će se predstaviti brojne uspešne žene iz državne uprave, sektora IKT, obrazovanja, aktivizma i preduzetništva. Na konferenciju su pozvane studentkinje Računarskog fakulteta, a sve zaintersovane se mogu prijaviti do 23. aprila na mejl adresu: girlsday @ mtt.gov.rs

Treći put za redom, ovaj dan se proslavlja u više od 100 zemalja. U prethodne dve godine, preko 30.000 devojaka je učestvovalo u više od 1.200 događaja organizovanih širom sveta povodom Dana devojaka u IKT. Cilj ovog događaja je da se mladim ženama približe informacione i komunikacione tehnologije, da im se predstave mogućnosti za zapošljavanje u ovoj oblasti, kao i da se devojke podstaknu na razmišljanje o karijeri u sektoru informacionih i komunikacionih tehnologija.

Organizovan je i nagradni foto konkurs pod nazivom „ICT everyday“, na koji će devojke slati fotografije koje prikazuju na koji način im tehnologija oplemenjuje svakodnevi život. Slanje fotografija je do 23. aprila na mejl: girlsday @ mtt.gov.rs

Međunarodni dan devojaka u IKT je zamišljen i kao sajam karijera/poslova za studentkinje tehničkih fakuleta kako bi se ohrabrile da se profesionalno bave ovom oblašću. Informaciono-komunikacione tehnologije predstavljaju odličnu šansu za ostvarivanje uspešne karijere za žene širom sveta. Aktivnosti organizovane svakog četvrtog četvrtka u aprilu, imaju za cilj širenje svesti o kriterijumima prilikom izbora zanimanja, podsticanje devojaka da izaberu profesiju na osnovu sopstvenih interesa i talenta, a ne na osnovu stereotipa o podeli na muške i ženske poslove. Ovo je prilika da se upoznaju sa svim oblastima za koje bi mogle da se obrazuju, da steknu prve kontakte za svoje buduće karijere, kao i da u uspešnim ženama nađu inspiraciju da istraju u svojim namerama.

2099-medjunarodni-dan-devojaka-u-ikt