Zajedno sa kolegama sa Računarskog fakulteta, Bogdan Habić, nekadašnji student, pokrenuo je Tenderly platformu. Od startapa koji se bavio unapređenjem programerskih alata u blockchain-u tako što je prvenstveno rešavao probleme osnivača, Tenderly je stigao do vodeće platforme za blockchain programere sa ciljem pravljenja inovativinih web3 proizvoda. Kompanija Tenderly je dobila investiciju u iznosu od 40 miliona dolara u okviru B runde investiranja. U finansiranju je učestvovao fond Spark Capital, kao i fondovi Accel i Point Nine Capital. Bogdan se osvrnuo na nastanak ideje za osnivanje Tenderly-ja, procesu i fazama kroz koje je prošao, kao i na svoje iskustvo sa Računarskog fakulteta i ono što mu je RAF doneo. Govorio je o investiciji koju je njegova kompanija dobila, kao i o inicijativi Tenderly Garaža koja je namenjena startap zajednici.

Kako je nastala ideja za osnivanje Tenderly-ja, kako se ona razvijala i kako je izgledao početak poslovanja iz tvog ugla?

Pre nego što dođemo do ideje za osnivanje Tenderly-ja, mislim da je važno spomenuti da se nas četvorica osnivača poznajemo već 12 godina i da smo za to vreme sarađivali poslovno, a i privatno postali veoma dobri prijatelji. Kako nas je svu četvoricu zanimao blockchain i različite implemenatcije te tehnologije, osvojili smo zajedno prvo ili drugo mesto na preko 13 hakatona. Baš ta učešća su dovela do ideje koja je na kraju bila pokretač da osnujemo Tenderly. U pokušaju da razvijemo različita inovativna rešenja na blockchain-u shvatili smo da postoji problem koji se iznova ponavlja, a koji se ogleda u nedostatku dobrih programerskih alata na koje smo navikli kao inženjeri u web2 industriji. Prva verzija Tendely platforme je i nastala kao naš pokušaj da prvenstveno rešimo svoje frustracije vezane za programiranje na blockchain-u. Kako smo dobili prve korisnike i veoma pozitivan feedback shvatili smo da je ovaj problem nešto što sa čime se i drugi ljudi sreću, tako smo na taj način validirali našu ideju i nastavili razvoj Tenderly platforme koja sad nudi mnogo više alata i servisa i čiju vrednost prepoznaju mnogi timovi i kompanije u blockchain industriji.

Kakva je uloga RAF-a u procesu pokretanja Tenderly-ja i koliko ti je značilo znanje stečeno tamo prilikom osnivanja, a koliko ti znači sada?

Krenuo bih sa kontekstom da sam pre RAF-a bio učenik Računarske gimnazije, tako da je RAF bio prirodni nastavak tog puta. Mislim da je najbitniji kvalitet RAF-a ljudi koji su ga upisali. Šta to konkretno znači? To znači da je neko okružen sve vreme drugim inteligentnim i motivisanim ljudima i u takvom okruženju se drastično brže napreduje. Što se tiče stečenog znanja, smešno mi je što su se neki predmeti, koje sam slušao iz razloga što su mi zvučali zabavno, ali sam mislio da ih nikada neću primeniti, ispostavili izuzetno korisnim (primera radi, Programski prevodioci, Operativni sistemi, itd.). Mislim da je najkorisnije znanje i sada i prilikom osnivanja Tenderly-a bio analitički pristup problemima, kako inženjerskim, tako i svim ostalim.

Kako je teklo vaše dalje poslovanje i šta je po tvom mišljenju dovelo do toga da dobijete ovu investiciju?

Kao što sam već spomenuo, pozitivne reakcije i zadovoljstvo naših korisnika su nam veliki pokretač u svemu što radimo, ali pored toga predstavljaiju jako dobar signal tržišta koji ukazuje da Tenderly ima veoma jasnu poziciju za koju postoji potražnja. Kada na to još dodamo kontinuiran rast broja korisnika, a samim tim i prihoda, dolazimo i do povećane potrebe za širenjem kapaciteta kompanije kako bismo nastavali ovaj pozitivan trend i uspeli da u što kraćem roku realizujemo sve planove. Upravo to su prepoznali i investitori iz Spark Capital-a i uz podršku sa našim postojećim investitorima odlučili smo se da načinimo ovaj korak.

Šta će vam omogućiti dobijena investicija?

Ova investicija će nam omogućiti da proširimo tim, pre svega u Beogradu, a onda i u San Francisku, gde smo trenutno u procesu zapošljavanja na nekoliko pozicija fokusiranih na marketing i prodaju. Što se proizvoda tiče, ova investicija nam omogućava da povećamo svoje kapicatite i neke planove ostvarimo do kraja godine koji bi u suprotnom morali malo da sačekaju. Mislim da je takođe jako bitno da ne zaboravimo da sve investicije od prošle godine nisu merilo uspeha, već resursi sa kojima treba da uspemo.

Šta predstavlja inicijativa Tenderly Garaža?

Tenderly kao platforma je namanjena za globalno tržište blockchain developer-a, a s obzirom na to da smo želeli da pokrenemo inicijativu koja bi bila isključivo vezana za lokalnu zajednicu, Tenderly Garaža nam je delovala kao logičan potez. Cilj Garaže je da kroz različite aktivnosti pozitivno utiče na startap zajednicu. To konkretnije znači da nam je u planu da organizujemo različite programe, meetup-e i predavanja koja obuhvataju širi spektar tema, a tiču se poslovanja u IT i startap okruženju. Želja nam je da pokrivamo više nivoa, od vrlo praktičnih tema u vezi sa inženjeringom do onih strateških vezanih za poslovanje i investiranje. U tom smislu mogu reći da je misija Tenderly Garaže da se konstantno razvija i raste sa zajednicom kako bi uvek ostala relevantna inicijativa koja koristi svim učesnicima.

Koja je tvoja poruka za studente RAF-a i mlade ljude sličnih interesovanja?

1 thought on “Bogdan Habić, nekadašnji student RAF-a, o investiciji od 40 miliona dolara za njegovu kompaniju Tenderly”

Comments are closed.