Пројектовање рачунарских мрежа

Циљ и исход предмета

Надоградња основних знања из рачунарских мрежа и стицање знања и вештине за пројектовање и имплементацију малих и средњих рачунарских мрежа.

Студент поседује знање за пројектовање рачунарских мрежа и рад на мрежним уређајима. Практична вештина у конфигурисању комуникационих протокола и сервиса на решавању конкретног проблема.

Теоријска настава

Анализа захтева и избор модела умрежавања. Дефинисање сервиса и квалитета сервиса (QoS). Планирање капацитета. Избор опреме за мрежну инфраструктуру. Правила и стандарди за имплементацију мрежних сервиса. Планирање адресног простора рачунарске мреже за IPv4 и IPv6. Пројектовање логичке архитектуре мреже. Дефинисање типова портова, логичко раздвајање и агрегација саобраћаја на network access слоју. Пројектовање редундансе, поузданости и расподеле оптерећења по слојевима. Избор протокола за интерно и екстерно рутирање мрежног саобраћаја. Пројектовање NTP и VPN сервиса. Дефинисање политике заштите и избор firewall технологије. Избор модела и пројектовање система за управљање рачунарском мрежом: анализа логова, SNMP, TR-069. Пројектовање конвергентне мреже. Протоколи за конвергенцију сервиса и инжењеринг саобраћаја: MPLS, RVSP, LDP. Пројектовање и реализација софтверски дефинисаних мрежа (SDN). Пројектовање виртуелне инфраструктуре. Методе за виртуелизацију инфраструктуре и ресурса рачунарске мреже. Специфичности пројектовања рачунарских мрежа у дата центрима. Методе за тестирање и евалуацију мрежних сервиса.

Практична настава

Планирање и методологије пројектовања рачунарских мрежа. Употреба софтвера Net2Plan. Конфигурисање портова и агрегација саобраћаја на слоју мрежног интерфејса: VLAN, EtherChannel, LACP. Планирање адресног простора и коришћење DHCP протокола за доделу мрежних адреса. Имплементација решења за рутирање саобраћаја у мрежи и повезивање са другим мрежама: OSPF и BGP. Конфигурисање редундансе и расподеле оптерећења на слоју мрежног интерфејса: STP, MSTP, и на мрежном слоју: HSRP, VRRP. Конфигурисање редундансе и расподеле оптерећења на апликационом слоју: DNS load balancing, proxy сервери. Праћење перформанси рачунарске мреже: Cacti, MRTG. Имплементација VPN сервиса на слоју мрежног интерфејса, на мрежном и апликационом слоју. Конфигурација мултимедијалних сервиса у рачунарској мрежи: SIP, Asterisk, CallManager. Пројектовање мрежних решења за мултикаст саобраћај. Конфигурација виртуелних машина и мрежних интерфејса у Linux и cloud окружењу: OpenvSwitch, Open Daylight, Open Stack, Mininet. Пројектовање дата центра: TIA 942.

1 thought on “Пројектовање рачунарских мрежа”

Comments are closed.