Mehatronika u svakodnevnom životu
Nikola Krstić, Računarski fakultet
Da li ste se ikad zapitali kako uređaji oko nas funkcionišu? Šta je potrebno i koliko je komplikovano napraviti nešto što može da nam koristi? Ili ste eventualno hteli da pokrenete napredniji hardverski projekat? Tu dolazi mehatronika, kao sinergija različitih inženjerskih oblasti uglavnom neophodnih da bi se od ideje došlo do realizacije. Kroz ovo predavanje pojasnićemo šta je sve potrebno mehatroničaru da bi razvio svoj projekat, uz zanimljive primere.
Poseta kompaniji
Microsoft Development Centar Serbia
Učesnici seminara će imati priliku da se bolje upoznaju sa Majkrosoft razvojnim centrom u Srbiji (MDCS), pogledaju prostorije i popričaju sa programerima u jednoj od vodećih svetskih IT kompanija.
Upotreba DNK za čuvanje podataka
Milan Tomić, Računarski fakultet
Osnovni izazovi u čuvanju podataka. Upotreba DNK za čuvanje podataka – opis, prednosti i nedostaci dosadašnjih pristupa. Primeri uspešne upotrebe DNK za čuvanje podataka. Aktuelni problemi.
Šta su signali?
Miljana Jovanović, Računarski fakultet
Šta su signali i kako ih predstavljamo? Šta je digitalizacija signala? Pojam i značaj spektra.
Pravila dizjna veb stranica, aplikacija i softvera
Igor Mijatović, Računarski fakultet
Kako napraviti dobru aplikaciju? Da li je izgled (interfejs) od ključne važnosti? Pregled opšte poznatih aplikacija i šta u njima ne valja (primer Yandex aplikacije, Bus Plus u autobusima). Koja su opšta pravila za mobilne aplikacije, upotreba boja, pozicija menija. Šta je ključno za optimizaciju veb sajtova – opšti primeri SEO.
Zaštita podataka u elektronskom poslovanju
Prof. dr Đorđe Babić, Računarski fakultet
Elektronsko poslovanje se realizuje pomoću nekoliko tehnologija gde se podaci prenose putem interneta kroz www servis, e-mail ili specijalizovane aplikacije. Najčešći vid zaštite u aplikacijama elektronskog poslovanja je kriptografska zaštita u okviru TLS (Transport Layer Security) protokola. U okviru predavanja ćemo se upoznati sa načinom rada TLS protokola. Takođe, predstavićemo analizu sigurnosti nekih servisa za elektronsko bankarstvo, kao i analizu sigurnosti na društvenim mrežama.
Samozaposlen u IT-u
Da li ste se ikad zapitali kako uređaji oko nas funkcionišu? Šta je potrebno i koliko je komplikovano?
Filip Knežević, Orion telekom
Freelance mogućnosti za mlade na Upwork platformi. Iskustvo osobe koja je uspela da se probije pored jake konkurencije. Zašto freelance? Kako početi? Korisni saveti u izradi profila i komunikaciji za klijentima.
Dizajn kao metamedijska praksa
Prof. Mr Nenad Malešević, Računarski fakultet
Objašnjenje dizajna kao prakse projektovanja za industrijsku proizvodnju. Odnos dizajna i moderne umetnosti (umetnosti industrijskog društva). Savremene odrednice dizajna (dizajn kao metamedisjka praksa). Dizajn multimedija.
Bezbednost bežičnih i mobilnih mreža
dr Petar Bojović, Računarski fakultet
Saznajte šta se sve nalazi u nevidljivom prostoru koje nas okružuje. Razni signali u vidu talasa se nalazi svuda u našoj okolini. Sada, uz pomoć tehnologije možemo videti kako oni izgledaju a možda i saznati šta rade. Zbog svoje prirode širenja, ovakav prenos signala je prilično nesiguran kada je potrebno preneti neku poverljivu informaciju. Pokazaćemo koliko je potencijalno ugrožena informacija u javnom resursu kao što je vazduh.
Strukturno, objektno, imperativno, deklarativno, funkcionalno programiranje – osnovne razlike
Prof. dr Bojana Dimić Surla, Računarski fakultet
Po čemu se suštinski razlikuju osnovne paradigme programiranja? Koji su to programski jezici tipični predstavnici svake od paradigmi i kako se u savremenim programskim jezicima na uspešan način mešaju ovi, na izgled potpuno različiti pristupi programiranju.
Radionica – Dizajn sistema na razvojnoj ploči
Bogdana Stambolović, Računarski fakultet
Dizajn sistema na Arduino Uno razvojnoj ploči. Interaktivna radionica u kojoj će učenici imati priliku da se oprobaju u pravljenju isistema sa mnoštvom lampica, tastera, obrtnika i mnogiih drugih interaktivnih komponenti, kao i da svoj sistem programiraju u C programskom jeziku.
Računarstvo u doba startapa
Prof. dr Dušan Vujošević, Računarski fakultet
Put od dobre ideje od uspešnog rešenja sve češće vodi preko startapa. Na tom putu susrećemo razne neobičnosti: njegovo visočanstvo prototip, lukavo hakovanje rasta, smelo pivotiranje, genijalnu disruptivnost i zanosan rizičan kapital. Usput nalećemo na pič, sid i ipo, sa kojima se borimo na sve ili ništa… Na predavanju će biti objašnjeni svi ovi novi koncepti. Analiziraće se kako startaperi menjaju svakodnevni rad u računarstvu i šire, ali i koje su to često zanemarivane mane doba startapa.
Kako postati (zaista) dobar programer
Prof. dr Stevan Milinković, Računarski fakultet
Svuda u svetu, pa i u Srbiji, velike softverske kompanije plaćaju dobre programere iznosima koji višestruko premašuju prosečne zarade. Zbog čega oni to toliko plaćaju? Šta programeri moraju da znaju da bi bili prepoznati kao dobri programeri? Kako postati dobar programer? To su pitanja na koja ćemo pokušati da pružimo odgovor u predavanju „Kako postati (zaista) dobar programer“.
Društvene mreže i marketing
Petar Kordić, Likes&Cookies
Biti prisutan na društvenim mrežama iz ugla firmi. Kako odrediti koja je ciljna grupa i gde se ona nalazi. Kako se oglašavati na društvenim mrežama Fejsbuk, Instagram, Linkedin u 2019. godini.
5 thoughts on “Teme seminara 2019”
Comments are closed.